Lufthansa’nın 2014 yılı içerisinde gerçekleşen son grevinde, yaklaşık 150 bin yolcunun uçuşunun etkilenmesi bekleniyor.

Lufthansa pilotları yine grevde. İki gün sürecek grev nedeniyle Avrupa’daki uçuşların büyük oranda kesintiye uğramış durumda. Lufthansa pilotları, çalışma koşulları ve emeklilik planları üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle geçtiğimiz ay da greve gitmişti. Lufthansa’nın hali hazırda bin 350 uçuşun iptal ediliği 2 günlük grevden yaklaşık 150 bin yolcunun etkileneceğini duyurdu.

Yolcular bu durumdan oldukça hoşnutsuz:
“Bence pilotlar 65 yaşına kadar da uçabilirler. Bana bunun mümkün olmadığını söylemesinler. 55 yaşında emekli olmaları şart değil.” Yıl içerisinde sayıları 10’a yaklaşan grevden etkilenen yolcular artık pilotların bu eylemlerini desteklemeye pek de yakın değiller. “Bu grevler artık çok fazla sıkıntı vermeye başladı. Bir diğer yandan onların isteklerini kabul ettirmeye çalışmalarını anlıyorum. Fakat olan her zaman yolculuk yapmak zorunda kalan kişilere oluyor. Gerçekten artık grevler çok olmaya başladı.”

Lufthansa şirketi, pilotlarda en erken emekliliğe geçişi 55’ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki ortalama yaşı da 58’den 61’e çıkarmak istiyor. Lufthansa ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilot ise bunu kabul etmiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.