Alman havayolu Lufthansa ile yeni bir işbirliğine gittiklerini söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, SunExpress olarak Lufthansa’nın tropik adalara uçmayı hedeflediği yeni şirketi Eurowings’e uçuş ekibi desteği vereceklerini açıkladı

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Alman havayolu Lufthansa’nın ile yeni bir işbirliğine gittiklerini söyleyerek, Sunexpress olarak Lufthansa’nın şirketi Eurowings’e uçuş ekibi desteği vereceklerini açıkladı. Topçu,”Bu operasyonda bir ortaklığımız yok. Eurowings, SunExpress’in pilot ve kabin ekibinden yararlanacak. Biz de bunun karşılığında hizmet bedeli alacağız” dedi. Lufthansa ile SunExpress’teki ortaklıklarının da 20 yılı aştığını hatırlatan Topçu, “Birlikte başarılı bir operasyon yürütüyoruz. SunExpress’in 9 aylık kar oranları bütçeyle yani hedeflerimizle uyumlu. Her iki tarafın da başarıyla sürdürdüğü bir ortaklık” diye konuştu.

Düşük maliyet avantajı
Alman havayolu Lufthansa, Eurowings şirketi altında uzun mesafeli ve düşük maliyetli uçuşlara başlamak için Türk Hava Yolları’nın ortak olduğu SunExpress hava yolu ile niyet mektubu imzaladı. Lufthansa’nın yaptığı açıklamaya göre, Eurowings’in 23 CRJ900S tipi uçaktan oluşan filosu ™ubat 2015 ile Mart 2017 arasında 23 A320S tipi uçak olarak yenilenecek. SunExpress’ten ekip desteği almayı planlayan Lufthansa’nın radarında yeni uçuşlarla Maldivler, Mauritius, Seyşeller gibi tropik adaların yanı sıra Las Vegas ve Tayland da var. Lufthansa 20 yılı aşkın süredir THY ile Sunexpress havayolu şirketinde yarı yarıya ortak.

Deneyim haritası
Son dört yıldır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ kapsamında ‘İnovasyonla Uçuyoruz’ projesini hayata geçirdi. 31 Aralık 2014’e kadar fikirlerini inovasyonlaucuyoruz.com isimli interaktif site üzerinden paylaşan katılımcılardan en iyi fikrin sahibi, Türk Hava Yolları inovasyon takımı tarafından değerlendirilecek. Proje kapsamında yayına alınan sitedeki ‘Yolcu Deneyimi Haritası’ üzerinde yer alan adımlar için en inovatif fikri sunan katılımcı ise, inovasyonun merkezi San Francisco’ya gidiş-dönüş uçak bileti kazanacak. Türk Hava Yolları, daha önce de inovatif perspektifini yansıtan, ‘Invest On Board’ gibi projeleri hayata geçirmişti.

(Eylem Türk/ Milliyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.