Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, “ Malatya için kritik öneme sahip günlük Malatya-Ankara karşılıklı sefer sayısının tekrar ikiye çıkarılmasını bekliyoruz” dedi.

 

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, Türk Hava Yolları tarafından Malatya’ya her gün Ankara’dan yapılan 2 seferin 1’e indirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Türk Hava Yolları kuruluşu olan Anadolu Jet tarafından Malatya-Ankara arasında gerçekleştirilmekte olan karşılıkla sefer sayısı duyulan ihtiyaç üzerine 1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren ikiye çıkarılmıştı. Son derece önemli ve gerekli bir gelişme olarak gördüğümüz bu uygulama 2 Haziran 2014 tarihinde sonlandırılmış ve maalesef karşılıklı sefer sayısı bire indirilmiştir. Tüm Malatya kamuoyu gibi iş âlemi olarak da anlamlandıramadığımız bu iptalin çok olumsuz yansımaları olacağını değerlendirmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

“Malatya Havaalanımızın yurt içi uçuş trafiği incelendiğinde son 10 yılda uçuş sayısı 3,5 kat artarken yolcu sayısının 5 kattan fazla arttığı ve 14 binlerden 76 binlere çıktığı görülmektedir. Düzenli olarak artmakta olan yolcu sayısının 2014 sonu itibariyle 86 bini aşması beklenmektedir. Sadece sefer sayısının artırıldığı 2013 yılına baktığımızda iç hat uçuş sayısındaki artış yüzde 13,6 iken yolcu sayısında yüzde 17,7’lik artış söz konusudur. 2014 yılının ilk yarıyılında da benzer tablo devam etmektedir” diyen Balin, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“Anlaşılacağı üzere yolcu trafiği Malatya’nın hızlı gelişimine paralel olarak sürekli bir artış içindedir. Bu artış nedeniyle son dönemde Devletimiz Malatya havaalanı ve bağlantı yollarının iyileştirilmesine yönelik yaklaşık 100 Milyon TL’lik yatırım yapmıştır. Mevcut yolcu trafiği ve Devletimizin yatırımları dikkate alındığında, uçak ve mürettebatın gece Malatya’da kalmasının uygun görülmemesi nedeniyle seferin iptal edildiği iddiaları vahimdir.

 

Malatya MÜSİAD olarak, ilimizin sosyo-ekonomik gelişimi ile ulaşılabilirliği arasında büyük bir ilişki bulunduğunu hatırlatıyor ve iş alemi başta olmak üzere tüm Malatya için kritik öneme sahip günlük Malatya-Ankara karşılıklı sefer sayısının tekrar ikiye çıkarılmasını beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.”

(Akcadağ Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.