Malezya hükümeti cumartesi günü Malezya Havayolları’nın Ukrayna’da düşen uçağının düşme sebebinin kesinleştiğini ve araştırmacıların mahkemeye sunulacak fiziki kanıtları bir araya koymakla meşgul olduğunu açıkladı.

Malezya’ya ilk resmi gezisini yapan Avustralya Başbakanı Tony Abbott ile ortak basın konferansı gerçekleştiren Malezya Başbakanı Najib Razak, “Öncelikle MH17’ye ne olduğuyla ilgili istihbarat verilerimizin doğruluğu kesinleşmiştir,” ifadesini kullandı.

İki başbakan da B- 777’nin Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesiyle çoğu Hollandalı olan 298 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu olanların adaletin karşına çıkarılmaları gerektiğini belirtti.

Salı günü Hollanda Güvenlik Kurulu’nun 17 numaralı uçuşla ilgili ön raporunun gelmesi bekleniyor. Kurul 17 Temmuz’daki kazayla ilgili daha fazla araştırma yapmayı ve final raporu bir yıl içinde tamamlamayı planlıyor.

Araştırmacılar uçağın Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bir bölgeden atılan roket tarafından düşürüldüğüne inandıklarını belirtti.Najib, “Yapmamız gereken şey mahkemeye sunulacak fiziksel kanıtları toplamak ve böylece uçağın bir roket tarafından düşürüldüğünü kanıtlamak,” ifadesini kullandı.

Najib araştırmacıların “bu zalim suçun” faillerini bulmadan önce Donetsk bölgesinde en az birkaç hafta daha kalıntı ve kanıt araması gerektiğini dile getirdi.

(wsj-Türkiye)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.