Yayınlanan NOTAM ile bugün Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miting yapacağı Maltepe ve çevresi VFR olarak adlandırılan görerek uçuşlara kapatıldı.

Bugüne kadar mitinglerini Kazlıçeşme ya da Yenikapı meydanlarında yapan Erdoğan, deniz doldurularak inşa edilen Maltepe Meydanı’nda  ilk kez miting yapacak. Bu nedenle Maltepe ve çevresinde uçuş yasağı uygulanmaya başlandı. Kokpit.aero’nun haberine göre SHGM tarafından yayımlanan NOTAM ile  (havacıları bilgilendirme notu), İstanbul ‘da Maltepe ilçesi üzeri 0 feet’ten başlayıp 19 bin 500 feet’e kadar VFR yani görerek uçuşlar yasaklandı. Sabah 05.30’da başlayan NOTAM, gün batımı yanı 20.50’ye kadar geçerli.
Bu yasak ile Erdoğan’n cumhurbaşkanlığı seçim mitingi yapacağı miting alanı ve çevresinde devlete ait hava araçları hariç bir hava aracı VFR uçuş gerçekleştiremeyecek.
Pilotlar uçuşları öncesinde uçacakları bölge ve havalimanları ile ilgili NOTAM’ları almak ve bilgiye sahip olarak uçmak zorundalar. Bu konuda özel yayın yapan www.notamtr.com sitesi, çok sayıda NOTAM’ı haritalı ve bilgi notları ile pilotlara sunuyor.

(Radikal)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.