Sarıçam’da üç mahalledeki yapıların tamamına yakınının Mania kriterlerine aykırı olduğu ortaya çıktı.

Adana’nın Sarıçam ilçesinde inşaatı süren 10 katlı apartmanın İncirlik Üssü’ndeki uçuş güvenliğini tehlikeye düşürüp düşürmediği tartışmaları ‘mania krizini’ ortaya çıkardı. Aralarında resmi kurum ve okullarında bulunduğu çok sayıdaki binanın mania kriterlerine uymadığı, Orhan Gazi Mahallesi’ndeki yapıların tamamına yakınının Yavuz Sultan Selim ve Beycelli Mahallesi’nin de bir kısmının mania kriterlerine takıldığı ortaya çıktı. TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Zengin, yerel yönetimlerin mania planlarına bakmadan ruhsat verdiğini açıkladı.

KRİZE NEDEN OLAN KRİTERLER
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü Hava Alanları Mania Kontrol Yönergesi’nde “Uçağın yüzey harekatını sağlamak için kullanılan sahalarda yer alan veya uçuştaki uçağı korumak için belirlenen yüzeyin üst kısmında yer alan tüm sabit, geçici veya taşınabilir nesneler” olarak tanımlanan mania, Adana’da önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Şakirpaşa Havaalanı’ndan dolayı Seyhan ilçesinde tartışılan sorun İncirlik 10’uncu Tanker Üssü nedeniyle Sarıçam ilçesinde de inşaat krizi yaratmaya başladı.

İNCİRLİK’ TEN HEYET GELDİ
Ümit Gül’e ait inşaat halindeki 10 katlı bir bina mania tartışmasını alevlendirdi. İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı Mania Kontrol Heyeti, inşaatın, mania kriterlerine uygun olup olmadığının belirlenmesi için Sarıçam Belediyesi’ne başvurdu. İncirlik’ten gelen teknik heyet, yüksek binaların durumunu belirlemek için inceleme yaptı. Aralarında müftülük binasının da yer aldığı Merkez Cami Külliyesi ve okullarında bulunduğu çok sayıda yapının kriterlere uygun olmadığını belirlendi. İnşaatının mania kriterlerine uygun olmadığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu öne süren işadamı Ümit Gül, “İncirlik’ten gelen teknik heyet, Sarıçam Belediyesi’nden inşaatı süren ve tamamlanmış olan yüksek katlı binaların mania kriterlerine uygunluğunu soruyor. Oysa belediyeden aldığımız inşaat ruhsatına bakıldığında sorun olmadığı anlaşılıyor. Ayrıca binamızın patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandığı bölgeyle alakası yok. Son iki katın tıraşlanması gerektiği bilgisi de doğru değil” dedi.

TEK KATLI YAPILAŞMA
Kozan Yolu üzerinde yapımı süren veya tamamlanan bir çok binanın mania kriterlerine uymadığı belirlenirken asıl sorunun İncirlik Üssü’ne komşu Orhan Gazi Mahallesi’nin tamamı ile Yavuz Sultan Selim ve Beycelli Mahallesi’nin de bir kısmında yaşandığı ortaya çıktı. Mahallede tek katlı yapılara izin verilmesi gerekirken, 4 katlı Cemil Meriç Ortaokulu ve 5 katlı yatılı kız kuran kursunun yanı sıra onlarca yapının en az iki katlı olarak yapıldığı dikkat çekti. Mahallenin, üsse yakın olan noktalarında ise tek katlı yapılaşmalara dahi izin verilmediği elde edilen bilgiler arasında.

YENİDEN DÜZENLENMELİ
Mania kriterlerinin ilçenin genel bir sorunu olduğunu vurgulayan Sarıçam Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Yaşar Bulut, “Mania kriterlerinin ehli olmayan insanlar tarafından hazırlandığını düşünüyoruz. Kriterleri hazırlayanlar sahada inceleme yapmadan masa başında çalışma yapmış. Bu kriterlerinin yeniden gözden geçirilerek işin uzmanları tarafından belirlenmesi en doğrusu. Sadece Orhan Gazi Mahallesi’nde yüzlerce konut bu kriterlere uymuyor” diye konuştu.

ÇÖZÜM ŞART
Mania kriterlerinin imar planlarının ana parçası olduğunu açıklayan TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Zengin, “Eğer bir kentte havaalanı varsa mania kriterleri, nehir varsa kıyı kenar çizgisi, imar planın temel parçalarıdır. Şimdi biz kendi yaptığımız planlara, kentin anayasasına uymuyoruz. Sonra ortaya çıkıp geriye dönük çözümler aramaya çalışıyoruz. Bu da bazen imkansız hale geliyor. Adana’da mania planlarına hiç dikkat edilmedi. Sarıçam’da yaşanan mania krizinin daha önce Seyhan’da yaşanandan farklı değil. Yetkililerin bir an önce gerekli incelemeleri yaparak çözüm yoluna gitmeleri gerekmektedir. Mania kriterlerinde bir değişiklik söz konusu olamaz. Yapılacak tek şey, binaların ne kadar tehlike oluşturduğunu belirleyip bu binalara yönelik çözüm yolları bulunmasıdır” şeklinde konuştu.

(Sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.