Trabzon Havalimanın etrafının ki binaların ‘Mania hattı (Uçuş Planı) çerçevesinde yeniden düzenlenmek istemesi beraberinde büyük sıkıntılar getirdi. Havalimanın etrafında ki yüksek katlı binalarla ilgili ‘Mania ihalesi’ yapılırken ortaya çıkan durum ise tartışılmaya devam ediyor.

61saat internet haber sitesinde yer alan habere göre Trabzon Havalimanın etrafının ki binaların ‘Mania hattı (Uçuş Planı) çerçevesinde yeniden düzenlenmek istemesi beraberinde büyük sıkıntılar getirdi. Havalimanın etrafında ki yüksek katlı binalarla ilgili ‘Mania ihalesi’ yapılırken ortaya çıkan durum ise tartışılmaya devam ediyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Kaşüstü – Yalıncak’ı üstüne baktığımızda dev gibi apartman. Tepenin üstüne dikilmiş. Bu mania hattı var ya sivil ulaşıma kapatacaklar burayı. Uçak ulaşımına. Ben şimdi bir apartmandan bir şey kazanacağım diye uçaklar inmesin kalkmasın. Böyle bir şey olur mu? Yazık günah yani. Ben şimdi bunu ilk defa sizlerin huzurunda konuşuyorum. Ama çıkıp kamuoyunda bu hazırlıklar bittikten sonra yapılacak iş budur, yapıyorum demek zorundayım” dedi.

Konuyla ilgili Valiliğin soruşturma başlattığını da kaydeden Gümrükçüoğlu,
“Seçim bittiği günden itibaren yapılan bu işleyişler için ön çalışma yaptım. Valilik bu konuda bir soruşturma açtı. Bir müfettiş raporu oluştu. Daha sonra Valilik bize harfiyen, “Suçlusunuz” dedi. Dedik “nasıl suçluyuz. Ben, bu yılın kuzusuyum. O yıl ruhsatlarda yoktum. Seçimden sonra bu yetki ortaya çıktı”. “Yok” dedi. “Büyükşehir olarak, büyükşehir kanununda nihayetten görevi kötüye kullanmaktan yargılanabilirsiniz”. Aldım sayın valimizi haydi bakalım doğru sayın müsteşara ve içişleri bakanına. Benim yaptığım ön çalışma var ya 1 gün zaman geçirmedik. Bu işi nihai rapora bağlamak üzereler” diye konuştu.

Mania ihalesi yaptıklarını da kaydeden Gümrükçüoğlu,
“Hemen Mania ihalesini yaptık. Sivil Havacılık örnek gösteriyor bizim çalışmamızı. “Mania ihalesi çalışmasını yapın getirin bana” dedi. İlçe Belediyelerinin hepsine yazılarını yazdım. Bunları durdurun. 1/1000’liklerin sorumlusu ilçe belediyeleri oluyor ya durdurun dedik. Onlarda kendi üzerlerine düşenleri yapmak için ilk yazılarını yazmak cihetine gittiler. Mania raporu teslim edildi” diye konuştu.
Bu çalışmada siyasi bir ikbal düşünmediğini de ifade eden Gümrükçüoğlu,
“Şahsım için, siyasi ikbali hiç düşünmedim. Düşünmeyeceğim de. Bu şehrin geleceği için, gelecek kuşaklarımız için ne lazımsa, seçim her zaman geliyor her zaman toplumun huzuruna çıkıyoruz.
Burda siyasi ikbal düşünmek zorunda değiliz. 760 bin insanı, bir şehrin geleceğini düşünmek zorundayız. Kimseye de zarar vermek zorunda değiliz. Bu hususları asgari zararlarla kapatabiliriz. Normal atılması gereken adımları hiçbir zaman ihmal etmedik sonuçlandırmasını da bileceğiz” diye konuştu.

Mania nedir?
Hava araçlarının yer hareketleri için kullanılan yüzeylerde bulunan veya uçuştaki hava araçlarının korunması için belirlenmiş yüzeyleri aşan bütün geçici, sabit ya da seyyar cisimler veya bunların bir kısmıdır.

SHGM Havaalanları Çevresindeki Yapılaşma Kriterleri Genelgesi için TIKLAYINIZ…

Kapak foto: Uluabay, A. ve Varol, B., M. (2013). Havaalanları Etrafında Emniyetli Sahaların Oluşturulması ve Sunulması. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Dergisi. 6 (1), 113-122.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.