NASA’nın Ulusal Araştırma Konseyi Paneli, bilim insanlarını ikiye böldü. Kimi geleceğin Mars’ta olduğunu söylerken kimi de Ay’da ısrarlı

Apollo 11, 20 Temmuz 1969’da Ay’a indikten sonra Neil Armstrong o ünlü sözü söylemişti: Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım! Ancak bu adım Amerikalı bilim insanları tarafından hala tartışılıyor. Ay, insanoğluyla tanışmasının üzerinden neredeyse yarım asır geçmiş olmasına rağmen günümüzde de tüm gizemini koruyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da NASA tarafından düzenlenen Ulusal Araştırma Konseyi panelinin raporları haziran ayında açıklandı. Rapora imza atan bilim insanları ise Mars konusunda ikiye bölündü. Bir kısmı gelecekteki misyonlarının Mars’a insanlı seyahat olduğunu vurgularken diğer bir grup ise önce Ay’da yapılacak çalışmaların tamamlanması gerektiğini söyledi. Panele katılan gezegen bilimci Chris McKay, Mars’a seyahat hedefinin teknolojik bir nedene dayanmadığını, bunun sadece politik nedenlerle savunulduğunu ve doğanın henüz buna izin vermediğini söyledi. McKay’e göre çalışmaların öncelikle Ay üzerinde tamamlanması gerekiyor.

(Posta212)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.