Mars gezegeninin coğrafi yapısı örnek alınarak Polonya’da hazırlanmış olan özel bir pistte organize edilen Avrupa Mars keşif robotları yarışmasının geçtiğimiz hafta sonu başarı ile gerçekleştirildi.

Temel amacı Dünya’nın tüm ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin gelecekte Mars’a yapılacak insanlı seferlerde kullanılacak uzay teknolojilerinin geliştirilmesi süreçlerine iştirak etmesi ve deneyim kazanması olan yarışmanın organizatörü olan Polonya Mars Topluluğu isimli kuruluşun başkanı Lukasz Wilczynski, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ‘‘Şu an Mars’ta sadece su ve organik hayata dair izler arayan robotlar görev yapmakta. Mars’a ilk ayak basacak insanların ise yardımcı köpeklere benzer daha farklı robotlara ihtiyacı olacak’’ şeklinde konuştu.

Dünya’nın dört bir yanından gelen katılımcılar, öncelikli olarak konumlandırma ve örnek toplama alanlarında marifetlerini gösteren robotlarını görücüye çıkardı.Yarışmada boy gösteren tüm Mars keşif robotları zeminin yüzeyinden ve derinliklerinden kayaç örnekleri toplama, kamera yardımı olmadan verilen 3 ayrı koordinata ulaşma, arıza yapan bir reaktör modülünü onarma, depodan alınan yedek parçaları arıza yapan robotların tamir edildiği bölgeye götürme ve düzenlenen tören geçidine katılma gibi 5 ayrı kategoride yarıştı.

Robotların imalatı için yapılacak olan masrafların 15 bin dolar ile sınırlandırıldığı yarışmaya iştirak eden ekipler, söz konusu finansal kaynağı da kendi imkanları ile temin ettiler.

Avustralya, Bangladeş, İngiltere, Mısır, Hindistan, Kanada, Kolombiya, Polonya ve ABD’den gelen 24 ekibin katılımı ile 7 Eylül’de gerçekleştirilen bu yılki yarışmanın galibi ise Wroclaw Teknoloji Üniversitesi’nin tasarımı olan Scorpio isimli keşif robotu oldu.

fca913b4-5b13-4033-a65f-90918ed7b0bf e8bf424da6c0fc735cfc7e095189eed0,2,0 hyperion1

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.