Meksika hükümeti, başkent Mexico City’ye yapılacak yeni havalimanı projesinin dizaynını belirledi. Son derece modern ve fütüristik çizgiler taşıyan ‘X’ şeklindeki havalimanı 9,17 milyar dolara inşa edilecek.

İngiliz mimar Norman Foster’ın çizdiği proje ekibinde Meksikalı milyarder Carlos Slim Helu’nun damadı Fernando Romero da yer alıyor. Foster ve Romero, havalimanı modelini devlet başkanlığı binasında tanıttı. 6 pisti olacak yeni havalimanı, Mexico City’nin doğusundak 2015’in ortalarından itibaren yapılmaya başlanacak. Mimar Norman Foster, “Bu havalimanı, dünyada bir ilk olacak. Alışılagelmiş bir çatısı yok. Dikey duvarları yok. Bilinen anlamda sütunları da yok. Buna rağmen depreme son derece dayanıklı olacak. Dizaynında yerel kültürün unsurlarından esinlenildi” açıklamasını yaptı.

50 yıl boyunca her yıl ortalama 120 milyon yolcunun kullanacağı düşünülen havalimanının ilk etabı hükümet tarafından finanse edilecek. Mexico City’nin şu anki havalimanından her yıl gelen 634 milyon dolar, direkt yeni inşaata aktarılacak. 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Pekin Havalimanı, Wembley Stadyumu ve Londra’daki ‘Gherkin’ gökdeleni, mimar Norman Foster’ın en çok bilinen eserleri arasında sayılıyor.

bzzzcfgyhsl2rb9x5z4n ir8xdvre5fpkwrbo26l9 uwleahuceubkcqal3nxf

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.