Şu sıralar havalimanlarında sık sık Suriyeli dilencilerle karşılaşıyoruz. Polislerin dikkatini çekmemek için el açmadan dilenen mültecilerden halk şikâyet ediyor ancak kaçak yaşadıkları için ceza almıyorlar.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecileri, şu sıralar havalimanlarında çokça görüyoruz. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı, Suriyeli dilencilerin sürekli bulunduğu mekânlardan biri haline geldi. Para almadan yolcuların peşini bırakmayan dilencilerin son zamanlarda bazı hırsızlık ve kapkaç olaylarına da karıştığı belirtiliyor. Bu konuda polis ve özel güvenlik birimleri tarafından etkin bir mücadele yapılsa da, başarı sağlanamıyor. Çünkü dilenen ve suça karışanlar hakkında yapılan yasal işlemler sonuçsuz kalıyor. Bunun nedeni de, polisin yakaladığı ve savcılığa sevk ettiği kişiler üzerinde kimlik veya pasaport bulunmaması. Bu yüzden adli süreç sonuçlandırılamıyor. Serbest bırakılan bu kişiler de kısa süre sonra yeniden havalimanına gelerek dilenmeye ve yolcuları rahatsız etmeye devam ediyor.

Her gün 100 kişi havalimanına girmeye çalışıyor

Atatürk Havalimanı’ndaki yetkililer, her gün en az 100 Suriyelinin terminale girmeye çalıştığını ve bunların ancak yüzde 70’inin engellenebildiğini söylüyor. Kapıdaki denetimlerde bileti olmayan veya şüpheli görülenlerin terminale alınmadığını anlatan yetkililer, yoğunluktan faydalanarak terminale girmeyi başaran dilencilerin tespit edilmesi halinde tekrar dışarı çıkarıldığını anlatıyor.(Mustafa Gün-Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.