MH-17 ‘nin düşürülmesiyle ilgili  Hollanda Güvenlik Kurulunun hazırladığı raporda son aşamaya gelindi.

Taslak halinde olan raporun Ekim ayı içinde açıklanması  bekleniyor.

Hollanda Güvenlik Kurulu (DSB), ICAO normlara uygun olarak düzenlenmekte olan raporla ilgili olarak üyelerinden  son bir görüş daha alacak .

DSB Başkanı Tjibbe Joustra , kuurl üyelerine rapor üzerinde görüşlerini belirtmek üzere  60 günlük bir süre  verildiğini  açıkladı.

mal1

Gçetiğimiz Mart ayında  Hollanda Savcılığı, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Malezya havayollarına ait Boeing 777 uçağı faciası ile ilgilenen Uluslararası Kriminalistler Grubu’nun (Joint İnvestigation Teams / J.I.T) sonuçlarını yayınlamış ve MH-17’nin faciadan önce  Rusya’dan getirilmiş  Buk-1 füze sistemi tarafından düşürüldüğünü tespit etmişti.

Yine kazadan sonra Holandalı uzmanlarca hazırlanan  ön raporda  uçağın, uçuş sırasında ‘çok sayıda yüksek enerjili nesnelerin dış etkisinden kaynaklanan’ yapısal hasarlar sonucunda parçalandığı yazılmıştı.

Nesnelerin içeriklerinin Ekim ayından açıklanacak nihai raporda  belli olacağı  kaydediliyor.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçaktaki 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta, 154 Hollanda, 27 Avustralya, 23 Malezya, 11 Endonezya, 6 İngiltere, dörder Almanya ve Belçika, 3 Filipinler ve 1 Kanada vatandaşının olduğu açıklandı.(Bağımsız Havacılar)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.