Boeing tipi uçağın kazasında hayatını kaybeden Almanya vatandaşının annesi Ukrayna hakkında dava açtı. Kadın, Ukrayna makamlarını ‘görevi ihmal etmekle cinayetten’ suçluyor ve bir milyon dolarlık manevi tazminat talebinde bulunuyor.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde düşürülen Malezya Havayollarına ait Boeing -777 tipi uçağının hayatını kaybeden 23 yaşındaki Alman yolcusunun annesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açtı. Kadın, Ukrayna makamlarının kızının ölmesinden suçlu olduğunu düşünüyor. Dava, güney-doğuda askeri hareketlerin olduğunda Ukrayna’nın kendi hava sahasının bu sektörünü sivil havacılık için kapatması gerektiğine dayaladır. Fakat uçakların Ukrayna üzerinden geçmesiden elde edilen gelirleri kaybetmek istemeyen Kiev, bunu yapmadı. Bu nedenle Ukrayna’nın uçağın 298 yolcusunun ölmesinden cezalandırılması gerektiğini söyleyen avukat ve hukuk profesörü Yanis Yukşa şunu dedi:

«Kendi toprakları üzerinden yabancı havayollarına ait uçakları için geçiş iznini vererek para kazanan her devlet, bu uçuşların güvenliklerini garanti etmelidir. Ukrayna’da askeri hareketleri vardı. Kime ait füzenin boeing tipi uçağını vurduğu, bunun bir füze olup olmadığı, kasten veya yanlışlıkla ateş edildiği net sonuçların olmamasına rağmen uçağın Ukrayna toprakları üzerinden uçuş yaptığı bilinir. Olasılıklı tehlikeyi bilen Ukrayna, hava sahasını kapatmalı ve diğer güvenilir uçuş güzergahını teklif etmeliydi. Dolayısıyla insanların ölmelerinden sorumlu olan devlet, Ukrayna’dır. Mahkeme muhtemelen Alman davacıların taleplerini haklı bulacak».

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait Boeing tipi uçakUkrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014’de düşürüldü. O ana doğru Dobass’ın milisleri ile Ukrayna güvenlik güçleri arasında üç ay süren ciddi silahlı çatışma sözkonusuydu. Fakat uluslararası transit hava koridorları değiştirilmedi. Sadece düşürülen uçak Kiev’in sivil uçaklar için hava sahasını kapatmasını sağladı. Gerçi hava sahası hemen kapatılmadı: Önce milisler ve Rusya bile suçlanıyordu, ABD ile telefon görüşmeleri yapılıyordu ve Ukrayna’nın doğusu üzerinde uçuşlar devam ediyordu. Sadece birkaç saat sonra Kiev, hava yolcularını uğrattığı tehlikeyi anlayıp güzergahı kapattı.

Uçak kazasında kızını kaybeden Almanya vatandaşı, insanların ölmelerine neden olan böyle sorumsuzluktan dolayı Ukrayna’dan 800 bin Euro’luk (1 milyon dolar) tazminatı almak niyetindedir. Birkaç Alman vatandaşı daha Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bunun gibi davaları açmak niyetindedir.

Uçak kazası sırasında hayatı keybedenler arasında Hollanda, Malezya, Avustralya, Endonezya, İngiltere, Güney Afrika, Belçika, Filipinler, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin vatandaşları var. Ön raporda uçağın, uçuş sırasında ‘çok sayıda yüksek enerjili nesnelerin dış etkisinden kaynaklanan’ yapısal hasarlar sonucunda parçalandığı yazıldı. Bu nesnelerin ne olduğu ve nihai raporun ne zaman hazır olacağı hala açıklanmadı. (rusyanın sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.