Ukrayna’da düşen Malezya uçağında incelemelerde bulunmak ve enkaz alanının güvenliğinin sağlanması üzere Hollanda ile Avustralya’nın ülkeye gönderdiği uzman ve polislerden oluşan ekibin kaza alanına gidişi güvenlik gerekçesiyle ertelendi.

Yetkililer Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında bölgede şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtirken bu durumun bölgede çalışması beklenen ekibin güvenliği açısından büyük tehlike yarattığı kaydedildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Alexander Hug, “Ne yazık ki alandaki ve güzergahtaki güvenlik durumu bizim için kabul edilemez. Ekipleri bugün sevk etmeme kararı aldık. Silahsız sivil gözlemci misyonu, adli tıp uzmanları ve diğer uzmanların orada çalışması için uygun bir ortam yok. Biz bu durumu açıklığa kavuşturma için elimizden geleni yapacağız. Ve yarın tekrar gitmek için girişimde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Öte yandan bütün güvenlik risklerine rağmen olayda 25 yaşındaki kızlarını kaybeden Avustralyalı bir çift enkaz alanını ziyaret ederek çiçek bıraktı.

Almanya’da yaşayan ve ailesini ziyaret etmek için uçağa binen Fatima Dycnski isimli genç kadın uçakta hayatını kaybeden 298 kişiden biriydi.

(euronews)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.