Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı yolcu uçağının düşüşüyle ilgili ön rapor açıklandı.

Hollanda’nın Uçuş Güvenliği Kurumu’nun Lahey kentinde açıkladığı raporda, Boeing 777-200 tipi uçağın muhtemelen “yüksek hızla dışarıdan uçağa giren çok sayıda objenin neden olduğu yapısal zararlar” nedeniyle düştüğü ifade ediliyor. Uçağın düşüşüyle ilgili herhangi bir pilotaj hatası ya da teknik soruna rastlanmadığı da ifade edildi.

Uçağın “yüksek enerjili objeler” tarafından “delik deşik olduktan” sonra havada “çok sayıda” parçaya ayrılmış olabileceği belirtiliyor. Raporda, uçağın füzeyle vurulduğu yönünde ibare bulunmasa da rapor, uçağın Ukrayna’nın doğusunda vurularak düşürüldüğüne dair iddiaları destekler nitelikte.

Raporda uçağı kimin düşürdüğüne dair bir ifade yer almıyor. Batılı ülkeler ve Kiev yönetimi uçağın Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı militanlar tarafından vurulduğunu iddia ediyor. Ayrılıkçı militanlar ise iddiaları reddediyor ve Ukrayna ordusunun açtığı ateş sonucunda yolcu uçağının düşürülmüş olabileceğini savunuyor.

Uçağın düşürülmesinin ardından Hollandalı uzmanların da dahil olduğu uluslararası ekipler bölgeye giderek incelemede bulunmak istemiş ancak bölgede yoğun çatışmaların devam etmesi nedeniyle ekipler bir türlü enkaza ulaşamamıştı.

Malezya Havayolları’na ait uçak 17 Temmuz’da Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a havalanmış ve Ukrayna semalarında düşmüştü. Uçakta bulunan, çoğu Hollandalı 298 kişiden hayatta kalan olmadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.