Herkes birbirini suçluyor ancak failler halen tespit edilemedi!Devletler devletleri, şirketler şirketleri, yolcular şirketleri, Şirketler Devletleri..Peki asıl failler nerede?Yayınladığımız bu iki haber buna en iyi örnek…Suç(lu)lar aranıyor…

BERLİN (QHA) – Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapan ve Ukrayna’nın doğu bölgesinde Rusya yanlısı teröristler tarafından düşürülen Malezya havayollarına ait MH 17 sefer sayılı yolcu uçağında hayatını kaybeden Almanların yakınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ukrayna’ya karşı dava açmayı planlıyor.

İlgili kazada hayatını kaybeden üç Alman vatandaşın aileleri ile çalışan avukat, devletin hava sahasının güvenliğini garantileyememesi halinde kapatmak zorunda olduğunu belirtti.Avukat, yüzlerce kişinin ölümünde Ukrayna’nın suçlu olduğunu ileriye sürdü. Strazbur’da AİHM’ye başvuracağını anlatan avukat, her ölü için bir milyon Euro tazminat talep edeceğini açıkladı.Daha önce düşürülen uçağın ait olduğu Malezya havayolu şirketi, her ölü için 5000 Euro tazminat ödemişti.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürüldü. Uçakta olan 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan, sefainan.com.’dan Tuğrul Özalp’in bildirdiğine göre, Emirates , MH17’nin düşürülmesinden olayda British Airways’i sorumlu tutuyor. Emirates, British Airways’i Ukrayna’da bulunan tehlikeli roketlerden, MH17 faciasının yaşanmasından çok daha önce haberdar olduğunu ve bu bilgiyi rakip Havayolları ile paylaşmamakla suçluyor. Emirates başkanı Tim Clark, BBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Ukrayna’da ki tehlikeli roketlerden bazı yetkililerin MH17 faciasından haftalar önce haberdar oldukları halde, British Airways başta olmak üzere sadece bir takım Havayolu şirketinin uyarıldıklarını iddia etti. Tim Clark, British Airways’in uçuşlarını, MH17 faciasından önce Ukrayna hava sahasına alternatif rotalar üzerinden yapmasınada dikkatleri çekti.

British Airways ise yapılan suçlamaları reddederek, herkesin ulaşabildiği basındaki haberleri değerlendirerek hareket ettiklerini açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.