Capital dergisinin verdiği habere göre uluslararası soruşturma ekibinin uçağın düşmesinden kimin suçlu olduğuna ilişkin bilgi sunmaması üzerine ekonomik soruşturma bürosu Wifka’nın özel dedektifi Josef Resch, kimliği açıklamak istemeyen bir müşterinin ödül ilan ettiğini açıkladı. Bilgi arayışına ilişkin açıklama, Wifka’nın internet sitesinde Almanca, İngilizce ve Rusça olarak yayınlandı.

Açıklamada, “Cinayeti sipariş eden kişi veya kişilerin tespit edilmesine yol açacak bilgiler için 30 milyon dolar ödül ilan ediliyor. Tüm para, İsviçre’de (Zurih) güvenli bir yerde bulunuyor” denildi.

Dergi, ödül miktarının tarihin en büyüğü olduğunu kaydetti. Hatta terörist Usame Bin Laden’in bulunduğu yere ilişkin bilgi için sadece 25 milyon dolar verilmişti.

Dedektif Resch, faciayla ilgili bilgiyi toplamak, değerlendirmek ve doğrulamakla yükümlü. Müşterisi, ödül dışında bilgi sağlayacak kişiye güvenlik ve gerekirse görünümündeki değişikliği vaat etti.

Soruşturmayı sipariş eden kişinin kimliği açıklanmadı. Resch, kendisinin de bu kişinin kim olduğunu bilmediğini, müşteriyle çeşitli ülkelerdeki temsilcileri üzerinden iletişim kurduğunu belirtti.
(Rusyanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.