Birleşmiş Milletler, 17 Temmuz’da Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağının düşürülmesinin, savaş suçu olarak sayılabileceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden Gianni Magazzeni, olayın bir an önce soruşturulması gerektiğinin de altını çizdi:

“Yüksek Komisyoner şuna işaret etti ki, bu uçağın düşürülmesi savaş suçu olabilir. Yüksek Komisyoner aynı zamanda ivedi, tarafsız, bağımsız ve etkili bir soruşturma başlatılması gerektiğinin de altını çizdi.”

Ancak Ukrayna’nın doğusunda Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında süren çatışmalar, bölgede kapsamlı bir araştırma yapılmasını oldukça zorlaştırıyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (OSCE) görevliler, enkaz mahalline ulaşımlarının ikinci günde de engellendiğini kaydererek şunları söyledi:

“Durdurulduk çünkü ateş açılıyordu ve topçu atışlarının çok yakınlara düştüğünü anladık. Konvoyu durdurduk,Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki güvenlik detaylarımızı gözden geçirdik. Biz konuşurken, çatışmalar gittikçe yaklaşıyordu. Ben de misyon adına karar vererek, geri dönülmesini emrettim.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.