Büyük iddia: ‘’Ukrayna’ya ait Su-25, Boeing’in düştüğü gün cephanesiz döndü’’

Gazetem.ru’da yer alan habere göre Ukrayna’ya ait Su-25 saldırı uçağının Malezya Havayolları’na ait Boeing tipi uçağın Donetsk üzerinde düştüğü gün “Havadan Havaya” AAM füzeleri ile havaalanından kalktığı, fakat cephanesi olmadan tekrar iniş yaptığı öne sürüldü

“Komsomolskaya Pravda” hava üssünün gizli tanık olarak gösterdiği kaynağa dayanarak verdiği bilgileri şu şekilde yansıttı:

“Dnepropetrovsk şehrinde Aviatorsk köyünde bulunuyordum. Burası basit bir havalimanı. Orada o zaman savaş uçakları ve helikopterler bulunuyordu.

Helikopterler düzenli olarak uçuyor ve bombalıyorlardı, Su-25 saldırı uçağı Luhansk ve Donetsk’i bombaladı. Bu uzun bir süre devam etti. Günün ikinci yarısında Boeing’in düşmesine bir saat kala, havaya 3 saldırı uçağı kalktı. Kesin saati hatırlamıyorum. Uçaklardan biri Havadan havaya AAM füzeleriyle donatıldı. Bu Su-25 uçağıydı. Bunu havadan karaya füzeleriyle karıştırmam mümkün değil. Hayır, karıştırmama imkan yok. Onların boyutları ve boyaları birbirinden farklı. Onu tanımak çok kolay. Kısa bir süre sonra, sadece bir uçak döndü, ikisi vurulmuştu. Bana bunun Ukrayna’nın doğusunda oyalandığını söylediler. Sadece füzelerin bulunduğu uçak döndü. Ama füzesiz döndü. Pilot korkmuş bir haldeydi. Pilot uçaktan çıkarken şu cümleyi söyledi: ‘bu o uçak değildi’. Akşam başka bir pilot ona şunu sordu: ‘Uçağa noldu?’ O da şöyle cevap verdi: ‘Uçak olmaması gereken zamanda olmaması gereken yerde çıktı.'”

Kaynak, Su-25 pilotunun Boeing’i savaş uçağı sanmış olabaileceğini belirterek, “Bu mümkün. Uzun bir mesafe var, o belki net olarak görmemiştir. Bu füzeler hedefini 3-5 kilometreden belirliyorlar. Uçak burnunu havaya kaldırırsa hedefi yakalamak için hiçbir sorun olmaz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.