Yeni geliştirilen modelde kullanılan ileri teknoloji ürünü yeni nesil navigasyon sistemleri, kötü hava koşulları da dahil olmak üzere helikopterin günün her saatinde yapacağı uçuşu güvenle tamamlamasına olanak tanıyor. Artık seri imalat öncesi son aşamada bulunan helikopterin Mi-8/17 ailesinin yakaladığı ticari başarıyı devam ettirmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere dünya ülkeleri nezdinde büyük bir üne sahip olan Mi-8, yarım asıra yakın bir süredir hem sivil hem de askeri havacılık alanında başarıya hizmet vermekte. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Vzlyot (uçuş, yükselme) dergisi baş editörü Andrey Fomin, iyi bir fiyat avantajına ve yüksek taşıma kapasitesine sahip Mi ailesinin uluslararası helikopter pazarındaki liderliğini koruduğunu söylüyor:

‘‘Batılı rakip şirketlerin tasarladığı yeni modellerin etkinliğini arttırdığı bir ortamda şasi ve karoserin yanı sıra, motor ve kokpit ekipmanlarını da içeren modernizasyon faaliyeti kaçınılmaz olmaktadır. Bu bağlamda, Mi-171A2 adı verilen versiyon için eski Mi-8’in bütün olumlu karakteristiklerinin günün ihtiyaçlarına göre yeniden vücut bulmuş hali şeklinde bir tanımlama yapmak mümkündür kanaatindeyim. Burada bahsi geçen modernizasyon ise birkaç farklı etaptan oluşmaktadır’’.

Yeni helikopterdeki en büyük değişiklikler motor ve güç aktarım ünitelerini kapsıyor. Daha ekonomik ve daha güçlü bir motorun kullanıldığı yeni helikopterin güç aktarım organları ve pervaneleri de kompozit malzemeler kullanılarak imal ediliyor. Söz konusu yenilikler helikopterin güvenliğini ve kullanım süresini önemli ölçüde arttırıyor. İleri teknoloji ürünü yeni donanımlar uçuş konusunda büyük kolaylıklar sağlarken aynı zamanda pek çok yeni navigasyon ve pilotaj modunu da kullanıma sunuyor. İlgili yeniliklere dikkat çeken Andrey Fomin, yeni modelde mürettebat sayısının 3’ten 2’ye düşürüldüğünün de altını çiziyor:

‘‘Her şey bir arada: Yeni motor ve aktarım organları, yenilenmiş şasi ve karoser, yeni pervane sistemi… Tüm bu yenilikler helikopterin teknik özelliklerinin çok daha iyi bir seviyeye yükselmesine olanak tanıyor. Helikopterin hem azami hem de seyir hızı artmış ve uçuş karakteristikleri de önemli ölçüde iyileştirilmiştir’’

Ailenin önceki üyeleri olan Mi-8 ve Mi-17’nin yanı sıra, kendisinden bir önceki model olan Mi-171A1’e de görsel olarak çok benzemesine karşın yeni helikopter, önceki serilerde bulunmayan yepyeni özelliklerle modernize edilmiş. Andrey Fomin, yapılan tüm iyileştirmelerin ve sahip olduğu üstün özelliklerin muadili olan Batılı rakiplerinin çok daha geç girdiği pazarda Mi-171A2’ye büyük avantaj sağlamasının beklendiğini ifade ediyor:

‘‘Bilindiği üzere Brezilya Hava Kurumu’nun talepleri doğrultusunda Mi-171’in üzerinde yapılan değişiklikler ile Mi-171A1 geliştirilmişti. Brezilya’da faaliyet gösteren petrol şirketlerinin tercih ettiği bu helikopterler petrol arama ve çıkarma çalışmaları esnasında gerçekleştirilen devriye, nakliye ve ulaştırma gibi çok geniş bir görev alanı içerisinde kullanılmaktadır’’

Söz konusu ticari helikopter, günümüz koşullarında sivil havacılığın artan ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamaktadır. Uzmanlara göre yeni helikopter, önceki model Mi-17’ye kıyasla yüksek irtifalarda ve sıcak iklim koşullarında çok daha başarılı olacak.

Yeni helikopterin neredeyse tüm parçaları Rus şirketler tarafından üretilecek. Kokpit ekipmanlarını Radyoelektronik Konsorsiyumu’nun üreteceği Mi-171A2’nin motoru ise St. Petersburg’da bulunan Klimov Şirketi tarafından imal edilecek. Helikopterin seri üretimine de sertifikasyon sürecinin 2015’te tamamlanmasının hemen ardından Ulan Ude’de bulunan helikopter fabrikasında başlanacak. Bu süre zarfında Klimov Şirketi’nin de motorları seri bir biçimde üretmeye başlaması bekleniyor.
(rusyanın sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.