Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ile enkazın bulunduğu Karaardıç mevkisine gelen Vali Güzeloğlu, yetkililerden bilgi aldı. Güzeloğlu, bölgeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Cengiz Topel Askeri Havaalanı’ndan kalkan Donanma Komutanlığına ait helikopterdeki 4 askeri personelin planlanan varış saatinde Konya’ya ulaşmaması üzerine arama çalışmaları başlatıldığını söyledi.

Kartepe ilçesinde bulundukları mevkide yürütülen çalışmalar neticesinde kurtarma ekiplerince helikopterin enkazına rastlandığı bilgisini veren Güzeloğlu, şöyle konuştu: “Şu anda aldığımız ilk bilgiye göre de helikopterdeki 4 askeri personelimiz şehit oldu. Milletimizin başı sağ olsun. Kazayla ilgili kaza kırım ekibi ve başsavcılığımızın araştırmaları devam ediyor. Askeri ve adli makamlar, gerekli incelemeleri yapacak. Milletimiz ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Allah, bir daha böyle acılar göstermesin.”

10641074_10152753435309660_3525731906400899035_n

ŞEHİT PİLOTLAR GÖLCÜK ASKER HASTANESİ MORGUNA GÖTÜRÜLDÜ

Cengiz Topel Havaalanı’ndan Konya’ya eğitim maksadıyla gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra radarda kaybolan S-70B Sikorsky tipi helikopterin yerinin belirlenmesinin ardından enkazdan çıkartılan şehit pilotların cansız bedenleri saat 03.30’da ambulanslarla Gölcük Gölcük Asker Hastanesi Morguna götürüldü.

ENKAZDA İNCELEME BAŞLATILDI

Dün Cengiz Topel Havaalanı’ndaki Deniz Hava Üs Komutanlığı’ndan eğitim için Konya’ya gitmek üzere havalandıktan 7 dakika sonra radar bağlantısı kesilen, yoğun aramalar sonucu dün gece geç saatlerde de Kartepe’de düştüğü anlaşılan 4 askerimizin şehit olduğu Sikorsky helikopterde kaza kırım ekipi incelemelere başladı.

Olayın ardından bölgede çok geniş güvenlik önlemleri alınarak kaza yerine kimse yaklaştırılmazken, kazanının nedeninin belirlenmesi için bugün askerlerden oluşan Kaza Kırım ekibi de olay yerine geldi. Subay ve astsubaylardan oluşan ekip bölge sık ağaçlarla kaplı olduğu için kaza yerine metrelerce uzunluğunda halat kullanarak indi. Bu arada helikopter enkazına ulaşılabilmesi için köylülerin yardımıyla buradaki sık ağaçların bir bölümü kesilerek yol açma çalışmaları da başlatıldı. Kazanın neden kaynaklandığı, telsiz konuşmaları ve Kaza Kırım ekibinin çalışmalarından sonra belirleneceği bildirildi. Helikopterimizin pilotları Dz.Plt.Bnb. Deniz Akdeniz ve Dz.Plt.Ütğm. Çağrı Ceyhan ile Rad.Astsb.Kd.Üçvş. Mehmet Karakaşoğlu ve DSA Astsb.Üçvş. Ömer Burak Öğüt için yarın Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda tören yapılacağı, daha sonra da ailelerinin belirlediği yerlerde toprağa verileceği öğrenildi.

(Özgür Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.