Rusya’nın siparişi üzerine Fransa’nın ürettiği Mistral tipi savaş gemisi Vladivostok, Rus askerlerin eğitimi için dördüncü kez denize çıktı.

Deniz Seyyar Servis Tanıtım (MMSI) ve MarineTraffic sistemlerinin verilerine göre, Vladivostok gemisi üç gündür Fransa’nın batı sahilinde manevra yapıyor.Deniz Seyyar Servis Tanıtım, numarası 227022600 olan Vladivostok gemisinin Fransa’nın Belle-ile adasının yanındaki Biskay Körfezinde manevra yaptığı bildirildi.

Söz konusu sistem, gemileri canlı olarak takip imkânı sağlıyor.Fransa hükümeti ve gemi üreticileri, söz konusu manevraları yorumlamadı. Vladivostok gemisinin daha önce bulunduğu Saint-Nazaire limanının yönetimi, geminin hala limanda olduğunu iddia ediyor.

Vladivostok gemisi, limanda olduğu zaman büyük konteynerler ile çevrilip gizleniyor. Fransız aktivistler, gemiyi kameraya çekmeye yönelik tüm girişimlerinin özel güvenlik görevlileri tarafından kabaca engellendiğini bildirdi.Daha önce Fransa hükümetinin, Rusya’ya Mistral tipi savaş gemisi satışını askıya almaya karar verdiği açıklandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Moskova’nın Ukrayna’daki son davranışlarından dolayı Fransa hükümeti, iki Mistral tipi savaş gemilerinden birincisini Rusya’ya veremiyor” diye belirtti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar Euro karşılığında Rus Donanması için iki tane Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzalamışlardı. Mistral sınıfı gemiler Fransa’nın NATO standartlarında üye ülkeler için geliştirdiği, 16 helikopter, 4 çıkartma gemisi, 60 zırhlı araç ve 900 askeri aynı anda taşıyabilen modern savaş gemileridir. (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.