ABD’de mini İHA alanında faaliyet gösteren Aerovironment adlı şirketin ürettiği hidrojen motorlu dev İHA projesine MİT için ilgi gösterildiği belirtildi. Projeye göre, bu İHA 4-6 gün havada kalabiliyor. Bu sistemin benzerini ABD, Global Hawk adı altında kullanıyor.

Havadan görüntü ve ses istihbaratı toplayabilmek için TÜBİTAK’a görev veren MİT için, ABD menşeli Aerovironment adlı şirketin dev İHA projesinin incelenmeye başlandığı öğrenildi. Aerovironmet adlı şirketin ürettiği mini İHA sistemleri halen Amerikan Deniz Piyadeleri tarafından etkin olarak kullanılıyor. Şirket öte taraftan ise hidrojen motorlu kıtalararası görev yapabilecek bir İHA geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. TÜBİTAK’ın bu şirket ile temasa geçtiği belirtildi.

YAKIT İKMALİ İSTEMİYOR
MİT’in envanterine sokmak istediği İHA sisteminin benzerini ABD, Global Hawk adıyla kullanıyor. Amerikan yapımı yüksek irtifa (HALE) insansız hava aracı olan Global Hawk’ın, keşif ve gözetleme maksatlı gelişmiş algılayıcıları bulunuyor. Bir kıtadan kalkıp uydular vasıtası ile başka kıtalar üzerinde görev yapabilen Global Hawk, yakıt ikmali sayesinde günlerce havada kalabiliyor.

TÜBİTAK’ın MİT için ilgilendiği sistemin Global Hawk’tan farkı ise hidrojen motorlu olması. Bu sistemin 4 – 6 gün yakıt ikmalinde bulunmadan havada kalabildiği belirtiliyor. Yeryüzünden 20 kilometre yüksekte, stratosferde görev yapabilen Türkiye’nin ilgilendiği sistemin havada asılı bir naklen yayın aracı gibi durabildiği ve 1000 kilometre çapında bir alanı gözetleyebildiği belirtiliyor. Sıvı hidrojen yakıtlı sistemi sayesinde İHA’nın, tek depo yakıtla 6 gün havada kalabildiği kaydediliyor. 66 ton fosil yakıtla yapılabilecek bir uçuşun bu sistem sayesinde 1 ton hidrojen yakıt ile gerçekleştirebildiği ifade ediliyor.

737’DEN DAHA BÜYÜK
34 metre kanat genişliğine sahip olan Boeing 737’den daha büyük olan 53 metre kanat genişliğine sahip uçağın, bir uydunun yapabileceği tüm muhabere yeteneklerine sahip olduğu kaydediliyor. Global Observer adlı İHA’nın teknik özellikleri şöyle:
Yararlı Yük: 181.5 kg
Hızı Stratosferde: 120 Knot (meteorolojik etkiler minimuödur)
Uçuş Yüksekliği: 60 bin feet
Kanat Açıklığı: 53.3 metre
Uzunluğu: 21.3 metre
Kalkış/İniş Pist İhtiyacı: 1.280 metre
İtme sistemi: Hidrojen ile çalışan içten yanmalı 4 adet elektrikli motor

(Cumhuriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.