NASA ilk ticari uçuşun astronotlarını seçti

0
The first U.S. astronauts who will fly on American-made, commercial spacecraft to and from the International Space Station, wave after being announced, Friday, Aug. 3, 2018 at NASA's Johnson Space Center in Houston, Texas. The astronauts are, from left to right: Victor Glover, Mike Hopkins, Bob Behnken, Doug Hurley, Nicole Aunapu Mann, Chris Ferguson, Eric Boe, Josh Cassada, and Suni Williams. The agency assigned the nine astronauts to crew the first flight tests and missions of the Boeing CST-100 Starliner and SpaceX Crew Dragon. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

ABD’nin uzay ajansı NASA, uzay mekiklerini emekliye ayırdığından beri, yıllardır ABD topraklarından uzaya astronot gönderemiyordu.

NASA’nın astronotları uzaya çıkmak ve inmek için Rusya’nın uzay ajansına ve Rus uzay gemisi Soyuz’lara muhtaç kalmıştı. Üstelik NASA bu hizmet için Rusya’ya büyük boyutta ücret ödüyordu.

Uzay ajansı şimdi ABD topraklarından uzay istasyonuna, özel şirketler adına uçuşlar yapmaya hazırlanıyor ve bu ticari uçuşlarda görev alacak  8 astronotu  da belirledi.

NASA’nın bu uzay uçuşlarında kullanacağı uzay gemileri Boeing’in Starline ve SpaceX’in Crew Dragon uzay gemileri olacak.

Boeing’in ilk astronotlu test uçuşu ise 2019 ortasında gerçekleştirilecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.