BALTIKLAR’DA ISINIYOR…

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam ettiği askeri saldırıdan dolayı Baltık ülkelerin hava sınırlarını korumak amacı ile NATO üyesi olan 4 ülkenin asker ve savaş uçakları Estonya ve Litvanya’ya gönderilecek.

Litvanya ve Almanya Dışişleri Bakanlığı, 1 Eylül’den itibaren Almanya, Kanada, Hollanda ve Portekiz’in Hava Kuvvetleri’nin, Baltık bölgesini devriye gezeceğini açıkladı.

Almanya ordusunun 160 askerinin Estonya’nın Emari’deki askeri havaalanına geldiğini, hafta sonuna kadar Eurofighter tipi dört savaş uçağının da geleceği bildiriliyor. İki savaş uçağı daha Almanya’nın hava üssünde savaşa hazır durumuna getirilecek.

Litvanya’nın Şyaulyay’daki hava üssüne bugün, 26 Ağustos Salı günü, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait dört F-18 Hornet avcu uçağının gelmesi bekleniyor. Kanadalılar, Baltık hava sahasının savunmasını ilk kez yapacak.29 Ağustos tarihinde Şyaulyay’daki hava üssüne Portekiz Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçaklarının gelmesi planlanıyor. Portekiz, Baltık bölgesinde artık ikinci misyonu gerçekletirmiş olacak.

Askeri hava misyonunun 4 ay sürmesi bekleniyor.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “NATO güçleri Doğu Avrupa’da gerek olduğu kadar kalacak” dedi. Rasmussen, gelecekte Doğu Avrupa’da NATO’nun varlığının daha çok hissedileceğini belirtti.

(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.