2011 yılı kasım ayında büyük umutlarla sivil havacılığa açılan, iktidar partisinin ilimizdeki yetkililerinin “Türkiye’nin her yerine seferler yapılacak” diye söz verdiği Cengiz Topel Havaalanı çok uzun süredir sessiz.

Geçtiğimiz ay çok acı bir olayla yeniden gündeme gelen, askeri bir helikopterin düşmesi ile tüm Türkiye’nin gündeminde olan Cengiz Topel Havaalanı artık kaderi ile baş başa kaldı. Cengiz Topel Havaalanı’ndan önce bir süre sadece Trabzon’a seferler yapılmıştı. Daha sonra Bora Jet firması bir süre Cengiz Topel’i kullandı. Bir süreden beri de Anadolu Jet Ankara üzerinden aktarmalı seferler yapıyordu. 10 Eylül sabahı kalkan son uçakla birlikte Anadolu Jet’in Cengiz Topel macerası da sona erdi.

34 UÇAK KALKTI

10 Eylül’den beri sessizliğe bürünen Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili beklide son istatistiki bilgileri Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü açıkladı. Ekim ayı içinde Cengiz Topel Havaalanı’ndan sadece 34 uçak kalktı. Bu uçuşların 3’ü yurt dışına yapıldı. Ama asıl acı olan bu uçakların hiçbir ticari uçuş değildi. Cengiz Topel Havaalanı’nda ekim ayında hiçbir yolcu taşınmadı. Bu uçuşların tamamını askeri uçaklar gerçekleştirdi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Kaderi ile baş başa bırakılan Cengiz Topel Havaalanı’nın ne olacağa ise bilinmiyor. Geçtiğimiz aylarda ilimize gelen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili topu Türk Hava Yollarına atmış,  Cengiz Topel Havaalanı’ndan yapılacak olan uçuşların Türk Hava Yolları’nın atacağı adıma bağlı olduğunu söylemişti. İlimizde ise Kocaeli Ticaret Odası’nın başını çektiği bir grup ise havaalanında tamamen kargo taşımacılığı yapılması için çalışıyor.

KİRALANACAK

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), Türkiye Genlinde bazı havaalanlarının kiralanması için çalışmalarını yürütüyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, bu yıl içinde aralarında Cengiz Topel Havalimanı’nın da bulunduğu bazı havaalanını kiralamak için ihaleye çıkacağını açıklamıştı. Milas-Dalaman havaalanı bu karar çerçevesinde kiralanmışı bu ayın 21’de ise Kapadokya Havaalanı’nın kiralanması için ihale açıldı. Kiralık havaalanları listesinde olan Cengiz Topel Havalimanı ile ilgili ihalenin ne zaman yapılacağı henüz belirsiz.

(Hüseyin Davutoğlu/ Özgür Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

3 YORUMLAR

  1. izmit, adapazarı, düzce, yalova ve bursadan sabiha gökçene yolcu taşışan akmis seyahatin ortağı kocaeli ak parti il başkanı olduğu sürece cengiz topelin çalışmasını beklemek hayal olur.

  2. Realiteye bakalım. İst -Atatürk tamamen tıkandı; yeni slot verilmiyor. İsg tıkanma noktasına yakın; 2. Pist inşaatı henüz başlamadı. 2 yıldan önce bitmez. İst 3. H. Limanı 2018 den önce ilk bölümü bitmez. Bitince Atatürk kapatılacak. Mecburlar çorlu ve topeli adam etmeye; adam gibi çalıştırmaya. Seçimlerden 12 ay önce ağzımıza 1 parmak bal çalarlar! doğu marmaralı mecbur mu istanbula gitmeye? izmit adapazarı düzce otogarlarından hangi illere çok bilet kesiliyor; hangi illere en çok uçak bileti satılıyor bunun çetelesi tutulursa mesele çözülür. Uçuş saatleri sabahın köründe değil öğlen ve sonrası saatlerde olursa; minibüsle her il ve büyük ilçelerden servis konursa yolcu sıkıntısı olmaz. İlk trabzon uçuşu saat 15 de ve yolcu p80 lerde idi.

  3. Cengiz Topel havalimanından arabayla Ankara’ya hız sınırlarını aşmadan 2 saat 15 dakikada varılıyor. Böyle bir durumda Cengiz Topel’den Ankara’ya kim uçakla gitsin. Kaldı ki Ankara’dan yurtdışı uçuş noktası çok az. Anadolujet zararına uçuşlara bir yere kadar dayandı sonrasında bıraktı. Kaldı ki İzmit halkının bir maduriyreti de yok çünkü Sabiha Gökçen’i kullanıyorlar. İstanbul’daki havaalanlarının yükünün aşırı olması Cengiz Topel’in gelişmesi için bir artı değil çünkü bu havaalanı İstanbul’daki alanlara alternatif olabilecek bir konumda değil. Belki AHL’den yapılan kargo taşımacılığı kısmen buraya kaydırılabilir o kadar. Yada bir uçuş okulu açılır ve eğitim amaçlı kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.