Ali Sabancı: Nordin Amrabat fiyatına Pegasus’u aldık..Peki Pegasus kaç milyon Euro’ya kurulmuştu?

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türk Telekom’un “PİLOTT Girişimcilik Zirvesi” kapsamında, “Girişimci olarak neler öğrendim?” başlıklı söyleşisinde, 17 yıl yurtdışında yaşayıp Türkiye’ye geldiğini belirterek, hayatını Türkiye’ye geldikten sonra ve önce diye ikiye ayırdığını söyledi.

Aile şirketinde görev alması beklenirken, kendisinin başka bir yol seçtiğini belirten Sabancı, sonraki süreçle ilgili, “O dönem önce ne yapmak istemediğime karar verdim. Ne yapmak istediğine karar verirken vakit hızlı geçiyor, oysa ne yapmak istemediğine karar vermek daha önemli. Hayatta ne yapmak istemiyorsan onu bırak, şahsi bir risk al” dedi.

Sabancı Pegasus’u satın alma sürecine ilişkin de şu bilgileri verdi: “Muazzam şanslı bir adamım, çok doğru bir zamanda, çok doğru bir sektöre iyi bir ekiple girdim, muazzam bir ekiple çalışıyorum. Çok fazla para koymadık. Bir ara eski Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Kayseri’deyken, Galatasaray Nordin Amrabat’ı aldı. Galatasaray’ın aldığı fiyata biz Pegasus’u almıştık. Ama sonra doğru iş modeli geldi. Doğru iş modeli doğru zamanda geldi ve tüketici yeni bir ihtiyacını farketti. Doğru ekip bunu 10 senedir icra ediyor.”

İş yaşamında ve girişimcilikte nelerin önemli olduğu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Sabancı, tüketiciyi rahatlatmanın önemine işaret ederek, “Ayrıca, senden iyi insanlarla çalışmayı bilmen lazım, işlerini yücelten bir kişi değil bir gruptur ve ürünü kendine göre değil genelin tüketebileceği bir şey yapmak lazım, zenginliği paylaşmayı da bilmek gerek” diye konuştu.

AMRABAT’IN MALİYETİ NE KADARDI?

Kayserispor’un Faslı oyuncusu Nordin Amrabat, 19 Temmuz 2012’de Galatasaray’a 8,6 milyon euro bonservis bedeli ile transfer oldu. Amrabat ile yıllık 1 milyon euro garanti maaş üzerinden her yıl 100 bin euro otomatikman ücret artışı üzerinden 5 yıllık kontrat yapılmıştı.

Ayrıca oynadığı maç başına da 17 bin 500 euro ücret alıyor. 2017 haziran ayına kadar sözleşmesi bulunan oyuncunun Galatasaray’a 14,6 milyon euro’yu (yaklaşık 42 milyon lira) aşan bir maliyeti var. Amrabat bu sezon sonuna dek 1 milyon euro bedel karşılığı İspanya’nın Malaga takımına kiralık verildi.

(radikal)

Bağımsız Havacılar notu :

Ali Sabancı,  “Kayserispor, Amrabat için 15 milyon Euro istedi, ben 12 milyon Euro’ya Pegasus’u kurdum”

Haziran 2012’de futbolcusu Amrabat için 15 milyon Euro isteyen ve iş adamı Ali Sabancı’nın “Ben o fiyata Pegasus’u kurdum” diyerek tepkisini çektiği Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma da esprili cevap vererek herkesi güldürmüştü: “12 milyon euroya Pegasus’u kurdunuz ama Amrabat Pegasus’tan daha hızlı”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.