Suriye’de rejime karşı savaşan güçlerden Nusra Cephesi, İdlib’in doğu kırsalında yer alan ve rejimin denetimindeki Ebu Duhur Askeri Havaalanı’nı ele geçirdi. El Kaide bağlantılı örgüt, uzun süreden beri muhaliflerin kuşatması altındaki havalimanına iki gün önce saldırı başlatmıştı. Saldırıda rejim askerlerinden bazıları öldü, bazıları ise esir alındı.

Nusra Cephesi’nin Ebu Duhur Havaalanı’nı ele geçirdiğini duyurmasının ardından, Suriye devlet televizyonu da ordunun havaalanından çekildiğini açıkladı.

Nusra Cephesi’ne yakın kaynaklar, 16 kilometre karelik havalimanına yönelik saldırının rejimin ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırısına maruz kalmamak için bugüne gizli tutulduğunu söyledi.

Al Jazeera muhabiri Edhem Ebu Husman, Nusra Cephesi’nin bölgeyi etkisinin altına alan kum fırtınasından faydalandığını belirtti. Zira örgüt rejimin hava saldırılarını engelleyen bu fırtına sayesinde büyük bir ilerleme kaydedebildi.

Ebu Duhur, İdlib’de rejimin elinde kalan son üç noktadan biriydi. Rejimin elindeki diğer bölgeler ise İdlib’in batı kırsalında yer alan Şii nüfuslu Foa ve Kefreyya kasabaları. Muhalifler bu kasabaları da uzun bir süredir kuşatma altında tutuyor. Rejim bu bölgelere gıda ve gerekli malzeme yardımını havadan sağlıyor.

Nusra Cephesi, Mart ayında rejimi İdlib’den çıkaran Fetih Ordusu’nun önemli bileşenlerinden biri. (Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.