ABD’de yayın yapan Los Angeles Times Gazetesi’nin muhabiri Sergey Loyko, Donetsk Havalimanı’ndaki faciayı konu alan ‘Havalimanı’ adlı kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.

4 Eylül tarihinde Kiev’de yapılan tanıtım sırasında konuşan Loyko, “Muhabir olarak değil insan olarak konuşmak isterim. Ancak bu edebi türünde okuyucuya, uzun zamandır içimde bulunan fikrimi iletebildim. Olaylara bizzat şahit olduğum için konu içimde kaynıyordu ve kitabı yazmam benim için kolay oldu. Bu kitapta, olaylara katılan herkes kendini görebilir” dedi.

Donetsk-Airport_3172894b

Kitabın aşk ve savaş hakkında olduğunu anlatan Loyko, günümüzde Rusya ile Ukrayna arasında savaşın devam ettiğini, ve bu savaşın sadece bir kişiye kâr getirdiğini kaydetti.

“Kitabın baş kahramanı – Havalimanı-, medeniyetin bir sureti. O (havalimanı), Futbol Şampiyonası’na bir anıt olarak kuruldu, ama iki kardeş milletin çatışması sonucunda harap edildi. Bence, havalimanı konstrüksiyonunun yıkılması ve düşmana teslim edilmesi, bir yenilgi değil. Bu bir zafer. Ukrayna silahının değil, Ukrayna ruhunun zaferi” diyen Loyko, kitap yazarken askeri uzmanlara sık sık danıştığını bildirdi.

DON1

Bu kitapta Kırım işgalinin de anlatıldığını ifade eden Loyko, Kırım’ın Ukrayna için bir yenilgi, Havalimanının ise bir gurur haline geldiğini söyledi.

“İnsanların birbirini öldürmesini istemiyorum. İnsanların bunu bilmesini istiyorum. Kimin Kırım’ı işgal ettiğini, Ukrayna’ya saldırdığını ve Boeing uçağını düşürdüğünü herkes biliyor” diyen Loyko, bazı insanların, gerçeğe gözlerini kapattığını belirtti.

Rusya, Ukrayna’nın doğu bölgelerine saldırdıktan sonra Donetsk Havalimanı’nı ele geçirmek için çok sayıda askeri ve askeri araç gönderdi. 2015 yılının Ocak ayında Ukraynalı askerler 242 günden sonra savunmaya devam ettiği Donetsk Havalimanı’ndan çekildi. Söz konusu stratejik öneme sahip yapı ise neredeyse tamamen yok edildi.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.