Milletvekili: Yasadışı “Akmescit-İstanbul” seferlerine son verildi

Ukrayna milletvekili Georgiy Logvinskiy,Grozny Avia’nın korsan şekilde gerçekleştirdiği Akmescit-İstanbul seferlerinin artık yapılmadığını kaydetti.

Georgiy Logvinskiy, konuyla ilgili kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Kırım’dan Türkiye uçaklar artık uçmuyor. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi de geçen hafta Kiev’de yaptığımız görüşmede bunu doğruladı ve benzer olayların tekrarlanmayacağını temin etti. Bu hem bizim tarafımızdan hem Türkiye tarafından kontrol ediliyor” dedi.
Akmescit-İstanbul seferlerini gerçekleştiren turizm ve havayolu şirketi hakkında “uluslararası soruşturma başlatıldığını ve onların cezalandırılması için gerekli önlemlerin alındığını dile getiren Logvinskiy, “Tabii ki bu durumda Kırım’dan Türkiye’ye doğrudan seferleri söz konusu. Örneğin Moskova aktarmalı seferler ilgili sınırlamalara tabi değil. Bu konuda Türkiye tarafsız kalıyor” diye belirtti.
Daha  önce Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU), Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasadışı olarak Akmescit-İstanbul charter seferlerini gerçekleştirenler hakkında dava açtığı açıklanmıştı. Georgiy Logvinskiy, “Başvurum üzerine SBU, Akmescit-İstanbul yasadışı charter seferlerinin yapılmasıyla ilgili dava açtı. Rusya’nın Grozny Avia şirketinin uçaklarına el konulacak. Söz konusu charter seferlerini organize eden ve internete seferlerin reklamını yapan Aya Sofia turizm şirketini ciddi cezalar bekliyor. Bu seferleri kullanan yolcular da cezalandırılacak, ayrıca ilgili yolcuların gelecekte Schengen vizesi almaları kısıtlanabilir” diye kaydetmişti.

2014 yılının Temmuz ayında Grozny Avia şirketi ilk Akmescit-İstanbul seferini gerçekleştirdi.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.