Obama’nın en yakın danışmanlarından olan Ben Rhodes, Cuma sabahı yaptığı açıklamada, IŞİD’den kaçan halkı korumak adına, ABD’nin hava saldırılarının süreceğin açıkladı.

ABD tekrar Irak’da!

1 Mayıs 2003 tarihinde, o zamanki Başkan Bush, Irak’da ‘görevimiz bitmiştir’ başlık bir konuşma yapmıştı.

7 Ağustos 2014 akşamı, ABD’de köleliği kaldıran yasayı geçirmekle ünlü ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ın portresi altında, Başkan Obama, ‘ABD yardıma geliyor’ başlıklı bir başka Irak konuşması yaptı.

9 dakika süren ve Amerikan televizyon kanallarının yanısıra, bütün dünyadan canlı olarak izlenen konuşmada Obama, ABD’nin, IŞİD militanlarının Erbil’e gelişini önlemek, Erbil’deki 100 kadar Amerikan askeri danışmanı ve Konsolosluk görevlililerini korumak adına askeri hava saldırıları yetkisini verdiği açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray üst düzey yetkililerinin bu konuşma sonrası Washington muhabirleri için düzenlediği bir tele-konferansta ise, kuşatma altında kalan Yezidilerin de, çevrelerindeki IŞİD kuşatması kırılamadığı ve Iraklılar yardım edemediği takdirde, aynı şekilde Amerikan askeri hava saldırıları ile Yezidileri korumak adına IŞİD’i vurmak için yetkinin verildiği açıklandı.

Yasal Yetki

Beyaz Saray yetkililerine göre, Obama saldırı yetkisini, Irak’da bulunan Amerikan yetkililerini korumak üzere, Amerikan Anayasasındaki Başkumandanlık güçleri adına aldığı açıklandı. Ayrıca, Irak hükümetinin ABD’den resmi ricada bulunması da, ABD’nin ‘insani koruma için müdahale (R2P)’ prensibini referans vermesine izin verdi.

Hava saldırı yetkisi ‘sınırlı

Beyaz Saray yetkilileri, Obama’nın verdiği hava saldırıları, coğrafi olarak sadece Irak ile sınırlı olduğunun üzerinde durdu. Obama, hiçbir şekilde kara ordusu göndermeyeceğini belirtti. Yetki ‘uzun dönemli,’ ve IŞİD’in hareketlenmeleri izlenmeye devam edilerek kullanılacak. Erbil, bu süre boyunca sürekli bir şekilde ABD istihbaratı tarafından izlenecek.

Kerry: Soykırıma Gözümüzü Kapayamayız

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Irak’daki durumla ilgili bir açıklama yaparak, IŞİD faaliyetlerinin ‘bir soykırımın bütün işaretlerini ve uyarı izlerini taşıdığını’ ileri sürdü. Soykırımı önlemek, uluslararası hukuka göre (Soykırım suçunu cezalandırma ve önleme Konvensiyonu, Resolution 260, 9 Aralık 1948), güç kullanım için yeterli bir neden.

Yetkili: Irak’ın Heryerine Müdahale Ederiz

Beyaz Saraylı üst düzey yetkili, yapılan tele-konferansta, ‘Irak’ın herhangi bir yerinde kendi çalışanlarımızın, tesislerimizin tehdit altında olduğunu görürsek, tehdit eden hedeflere saldırmaya hazırız’’ dedi. Yetkili, şimdiye kadarsa ABD’nin bir hava saldırısı düzenlemediğini söyledi.

ABD, insani yardım malzemeleri ulaştırdı

Perşembe günü, ABD’nin C-17 ve C-130 askeri kargo uçakları ile 72 kargo yardımı, alçaktan uçarak, K. Irak’da Yazidiler de dahil olmak üzere, muhtaçlara paraşütle indirdi. Bu kargo uçaklarını F-A-18 savaş uçakları eskortluk yaptı. 5300 galon su, 8 bin hazır yemek, dağıtılan yardımlar içinde yer aldı ve toplam süre 15 dakikayı buldu.

Erbil’e 50 km

Beyaz Saray yetkilisi, özellikle geçen Cumartesi gününden beri IŞİD’in çok cepheli saldırıları ile güçlü ve etkili bir askeri hazırlığa sahip olduğunun görülmesiyle birlikte, ABD’nin de bakışının değiştiğini anlattı. Perşembe günü KRG’nin başkenti Erbil’den CNN’e bağlanan, CNN’nin Türkiye eski muhabiri Ivan Watson, IŞİD kuvvetlerinin bulunduğu yere sadece 50 km kadar uzaklıkta olduğunu ve şehirdeki hareketliliği anlatması, Amerikan televizyonlarında yankılandı.

Kırmızı Çizgiler:

Obama, Erbil’e saldırılmasının ve Yezidilere soykırım uygulanmasının yönetiminin kırmızı çizgileri olduğunu göstermiş oldu. Washington’ın önemli yorumcularından, Vox.com yazarı Max Fisher’e göre, bu iki olguya dokunmadıktan sonra, ‘’IŞİD Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de serbest.’’

49 Diplomat ve Ailesi

Türkiye’nin 11 Haziran’dan beri, neredeyse 2 aydır IŞİD’in elinde bulunan 49 diplomat ve ailesi, ABD’nin ilk kez vururuz tehdidi ile daha da çok endişe kaynağı olmaya aday.

(Posta212-NewYork)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.