Üst düzeyde bir Beyaz Saray yetkilisi Başkan Barack Obama’nın Suriye üzerinde keşif uçuşları yapılmasını onayladığını açıkladı.

Yetkili Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada  Obama’nın henüz bir askeri harekatı onaylamadığını ancak Amerika’nın Suriye’nin doğu ve kuzeyi ile Irak’ın batısında büyük toprak parçaları ele geçiren İslam Devleti militanlarına karşı askeri seçenekler hazırlamakta olduğunu belirtti.

Pentagon yetkilileri IŞİD militanlarına karşı Irak-Suriye sınırının iki tarafında da askeri müdahale gerektiği görüşünde.

Ancak Suriye’de devam eden iç savaş  Amerikan askeri operasyonunu güçleştiriyor. Beyaz Saray yetkilileri Başkan Obama’nın askeri müdahale ile  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yardım eder görünmek istemediğini söylüyor. Esad  ülkesinde üç yıldır süren iç savaştan sürekli “terörist” olarak tanımladığı isyancıları sorumlu tutuyor.

Pazartesi günü Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim IŞİD’e karşı Amerika ve İngiltere dahil uluslararası toplulukla  işbirliğine açık olduğunu ancak girişilecek herhangi bir saldırının Şam hükümeti ile koordine edilmesi gerektiğini açıkladı.

(Amerikanınsesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.