CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, ödenek konusunda soru önergesi verdi.

Ordu Giresun Havaalanı’nın ayrılan ödenekle bitirilmesinin mümkün olmadığını belirten CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, ödenek konusunda soru önergesi verdi.

Muhalefet partisi Milletvekili olarak amacının eleştirmek, yıkmak olmadığını özellikle vurgulayan Yıldız, ödeneğin bir an önce arttırılması için elinden gelen katkıyı sunacağını söyledi.

İdris Yıldız,  “Ordu-Giresun Havaalanı, bölgenin geleceği, turizmi, gelişmesi için çok önemli bir proje. Yıllardır Orduluların hayali. İnşallah söz verilen süre içerisinde biter. Ama süresi içerisinde bitmesi için bizim de üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekiyor” dedi.

Yıldız,  Kalkınma Bakanlığı’nın ilgili Daire Başkanlığı’ndan aldığı bilgiye göre üst yapı işlerinin maliyetinin 100 milyon lira civarında olduğunun kendisine iletildiğini belirtti.  2014 yılı için 10 milyon lira ödenek ayrıldığını geriye kalanın ise 2015 için planlandığını ifade eden ve havaalanı üst yapı inşaatında kullanılan malzemelerin çoğunlukla yurt dışından ithal olarak getirilen malzemeler olduğunun söyleyen  CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, “Müteahhit arkadaşlar bu işi hızlı yapmaya çalışıyorlar; ama ödenek sorunları var. Ben de ödenekle ilgili katkı koymak için çaba sarf edeceğim” dedi.

Havalimanın zamanında bitirilmesi içinde “bizim üzerimize düşenleri yerine getirmemiz gerekiyor” diyen Yıldız,  bu sene üstyapı isleri için ayrılan ödenekle havaalanının bitirilmesinin pek mümkün görünmediğini ifade ederek,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde, “Ordu ile Giresun illerinin ortak kullanımı için 22 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan Ordu-Giresun Havalimanı’nın inşaatı devam etmektedir. Havalimanının ilk olarak 2014 yılının ilk yarısında hizmete başlayacağı duyurulmuş daha sonra bu tarih 29 Ekim 2014`e ertelenmiş, ardından da yılsonunda açılacağı duyurulmuştur. Bu şekilde havalimanının ne zaman hizmete gireceği konusunda bir belirsizlik söz konusudur, ayrılan ödenek miktarları da bu belirsizliği destekler niteliktedir” diyen CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Ulaştırma Bakanı Elvan`a su soruyu yöneltti:

Ordu ile Giresun Havalimanının Üstyapı işleri için 2014 yılı için 10 milyon lira ödenek ayrıldığı belirtilmektedir. Yaklaşık maliyetin 100 milyon lira olduğu göz önüne alındığında geriye kalan ödeneğin 2015 yılına kaldığı görünmektedir. Bu ödenek dilimi ile Ordu ile Giresun Havalimanı yılsonunda hizmete nasıl açılacaktır?   

(Giresun Işık)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.