Maltepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin diyabete dikkat çekmek amacıyla hazırladığı “Biz Yanınızdayız” adlı poster sergisi, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda TAV Galeri’de açıldı. Sergilenen posterler, ‘Dünya Diyabet Günü’ etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. 

Maltepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin, Türkiye’de diyabet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Biz Yanınızdayız” Diyabet Posterleri Projesi, TAV Havalimanları’nın desteğiyle 18 Kasım  – 18 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı’nda yer alan TAV Galeri’de sergilenecek.

Üniversite öğrencilerinin diyabete bakış açılarını yaratıcılıkları ile birleştirerek topluma ‘Biz Yanınızdayız’ mesajı verdikleri proje, diyabetten korunma yollarını ve tedavinin önemini anlatan 48 posterden oluşuyor. ‘Dünya Diyabet Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirilen posterler, toplumda diyabet farkındalığını artırmak amacıyla Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürülüğünce farklı platformlarda daha yaygın şekilde kullanılacak.

Projeye Maltepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi’nin yanısıra Türkiye’nin diyabet alanında önde gelen sivil toplum kuruluşları; Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Diyabet Diyetisyenliği Derneği, Diyabetle Yaşam Derneği ve Lilly İlaç  destek oldu.

TAV Galeri’de düzenlenen açılış töreninde, projenin her gün yaklaşık 150 bin’den fazla yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı gibi bir mekanda sergilenmesinin çok değerli bir destek olduğunu belirten Lilly İlaç Kurumsal İlişkiler Direktörü Nurgün Örgen Özelçi, TAV’ın desteğiyle daha geniş kesimlere ulaştırma imkanı buldukları bu çalışmayı, toplumda diyabet farkındalığını artırmak adına atılmış çok önemli bir adım olarak değerlendirdi. Lilly’nin diyabet alanındaki çalışmalara 90 yıl önce ilk insülini tıbbın hizmetine sunarak başladığını ve o tarihten bu yana hastalığın etkin tedavisi için çalıştıklarını belirten Özelçi,  “Diyabetle mücadele, herkesin desteği ve uzun soluklu katkılarıyla başarı sağlanabilecek bir konudur. Türkiye Diyabet Vakfı tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma toplumun %63’ünün diyabetin farkında olmadığını ortaya koymuştur.  ‘Biz Yanınızdayız’ projesi gibi farkındalık çalışmalarıyla daha geniş kesimlere ulaşma ve hastalık yönetiminin önemini bir kez daha vurgulama imkanı bulduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

Sergiye evsahipiği yapan TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü ise, “TAV Havalimanları tarafından işletilen Atatürk Havalimanı’nda, kültür-sanatı desteklemenin yanında sosyal fayda ortaya çıkarmak hedefiyle kurduğumuz TAV Galeri’de, yaygınlığıyla ülkemizin öncelikli sağlık sorunlarından biri haline gelen diyabet konusuna dikkat çekmek için oluşturulan ‘Biz Yanınızdayız’ sergisini yolcularla buluşturarak diyabet ile ilgili toplumsal farkındalığın artırılmasına katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyada diyabet gelişme hızı en yüksek olan ülkemizde, diyabet hastalığı ve önlemler ile ilgili topluma doğru mesajların en etkili şekilde verilebilmesi için genç öğrencilerin enerji ve yaratıcılıklarını birleştirerek ortaya çıkardıkları çalışmaların, çarpıcı mesajlarıyla Atatürk Havalimanı gibi 24/7 sürekli yolcu akışının bulunduğu bir alanda çok sayıda kişiye ulaşacağına inanıyorum. Bu anlamlı serginin oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. 

Türkiye’de nüfusun %63’ü diyabetin farkında değil

Hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlerden ortaya çıkan diyabetli hasta sayısı her geçen gün artıyor.

2010 yılında açıklanan “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması II” (TURDEP II) sonuçlarına göre Türk erişkin toplumunda 90’ların sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sıklığının yüzde 13.7’ye yükseldiği gözlenmiştir. Çalışmada  ayrıca yedi milyon kişinin diyabet ve komplikasyonlarından etkilendiği  ancak sadece 4.3 milyon kişinin tanı aldığı açıklanmıştır.[1]

Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri Türkiye’de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Diyabet ülkemizde en sık rastlanan ilk beş hastalık arasında yer alırken her üç diyabetliden biri hastalığının farkında değildir. Türkiye Diyabet Vakfı’nın Kasım 2013 yılında açıkladığı Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA) Türkiye’de nüfusun yüzde 63’ünün diyabetin farkında olmadığını göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre nüfusun yüzde 65’i de diyabete neden olan faktörler konusunda yanlış bilgiye sahiptir. [2]

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 2013 yılı verilerine göre bugün dünyada 382 milyon diyabetli hasta bulunmaktadır. 20 yılda bu sayının 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektdir. Bugün 382 milyon diyabetlinin büyük çoğunluğu 40 ila 59 yaşları arasındadır ve % 80’i, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır.[3]

“Biz Yanınızdayız” Diyabet Posterleri Sergisi

“Biz Yanınızdayız” Diyabet Posterleri Sergisi, Türkiye’de diyabet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin gönüllü katılımıyla başlayan ve  Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin desteğiyle büyüyen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Kamuoyunda diyabet farkındalığını artırmayı hedefleyen, diyabetten korunma yollarını ve tedavinin önemini vurgulayan bu projeyle üniversite öğrencileri, diyabete bakış açılarını yaratıcılıkları ile birleştirerek topluma ‘Biz Yanınızdayız’ mesajı vermektedirler. Sağlıklı beslenme, diyabetin komplikasyonları ve hastalığa ilişkin çeşitli mesajların paylaşıldığı posterler, 2014 yılı boyunca farklı kongrelerde ve halka açık platformlarda sergilendi.

“Biz Yanınızdayız” Projesi, Maltepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin yanısıra ülkemizde  diyabet alanında çalışan sivil toplum kuruluşları; Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Diyabet Diyetisyenliği Derneği, Diyabetle Yaşam Derneği ve Lilly İlaç  tarafından desteklenmektedir. Projenin danışmanlığını Anadolu Üniversitesi’nden Doç.Dr.Sibel Onursoy, Doç.Dr.Ayhan Yılmaz, Öğr. Grv. Erdem Çetintaş; Maltepe Üniversitesi’nden ise Doç. Dr Osman Ürper ve Öğr.Grv. Adem Yücel yürütmüştür.

Biz Yanınızdayız Diyabet sergisi (1) Biz Yanınızdayız Diyabet sergisi (2) Biz Yanınızdayız Diyabet sergisi (3)

[1] “Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite  ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması II (TURDEP II Çalışması) 2010

[2] Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA) – Kasım 2013, Türkiye Diyabet Vakfı

[3] IDF Diabetes Atlas,6th ed. 2013

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.