O hem bir havayolunda kaptan pilot hem de gökyüzünde durdurulamaz bir akrobasi pilotu; Oğuzhan Yararcan.

İlk resmi gösterisini geçtiğimiz yıl Eylül ayında Antalya Karain Havaalanında gerçekleştiren Oğuzhan Yararcan, bu yıl ikincisi düzenlenecek TATCA Havacılık FEST’14‘de tekrar havacılık meraklılarının karşısına çıkacak. “Siyah İnci” isimli Pitts S1-T model uçağıyla yapacağı gösteriyle Oğuzhan Yararcan izleyenleri unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Oğuzhan Yararcan’ın kısa hikayesi;

1984 yılında Eskişehir’de doğdu, lise hayatına Uçak bakım teknisyenliği ve elektroniği bölümünde başladı. Planı uçak bakım teknisyeni olmak ve aşığı olduğu uçaklara bakım yapmaktı, ancak eğitimi esnasında tutkusunun daha büyük olduğunu fark etti, THK Planör kurslarına katılması hayatının akışını değiştirmeye başladı. Artık teknik olarak ilgilenmekten arta kalan zamanını kuşlar kadar özgür geçirmek istiyordu. Bu uğurda gelişmiş kurslara katılarak, sarf ettiği çaba ve başarı sonucu Planör Pilot Lisansını almaya hak kazandı. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi’nin Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Pilotaj Bölümü sınavlarına katılarak hayli zorlu bir eleme sürecinden geçerek hayatının akışını değiştirecek yola tamamen adım attı. 2002 yılında başladığı bu serüven ile kendisini profesyonel pilotluğa hızla taşıdı. Üniversite hayatı esnasında THK Uluslararası Öğrenci Mübadelesinde Ülkemizi Almanya’da 15 gün boyunca çeşitli organizasyonlar da temsil etti.

2007 yılında mezuniyetinden hemen sonra Inter Havayollarında profesyonel pilotluğa resmen başlamış oldu. Airbus 320 ailesi uçaklarında tip eğitimini tamamladıktan sonra şirketin kapanmasıyla, aynı ay içerisinde yine aynı tip uçaklarla hizmet veren Hürkuş (Freebird) havayollarında iş hayatına devam etti.

Geçen üç senenin ardından halen daha çalışmakta olduğu İzmir Havayollarına dahil oldu, Bu şirkette Boeing 737 ailesi uçakları eğitimini alıp ikinci pilot olarak devam ettirdiği görevini 2013 yılı ekim ayında tamamladığı Kaptan Pilotluk eğitimiyle, Kaptan Pilot ünvanı almaya hak kazandı.

Kaptan pilotluk eğitimi esnasında lise yıllarının en büyük hayali olan akrobasi uçuşuna ulaşma fırsatı yakaladı. Sahibi olduğu “Siyah İnci” isimli Pitts S1-T model uçağıyla antrenmanlarına başladı, gelişimini büyük bir ivmeyle ilerletti ve ilk gösterisini aynı yılın eylül ayında Karain hava parkında yaptı. Bugün ise; İzmir havayollarında Kaptan Pilot, azmi, tutkusu, başarısı ve aşkı ile Passion Airshows ismiyle gösteri pilotluğu yapmaktadır.

Oğuzhan Yararcan2

RunBoyRuN from Oğuzhan Yararcan on Vimeo.

TATCA Havacılık Fest 2014

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.