Ryanair CEO’su Michael O’leary, 1 değil  2 değil  3 değil tam tamına 14 kova buzlu suyu kafasından aşağı döktü.O’leary meslektaşları Air France, Lufthansa ve Uluslararası Havacılık Grubu üyeleri BA-İberia  şirketinin  CEO’larına da bu etkinliğe katılarak ALS hastalarına destek vermeye çağırdı.O’leaary,’Aslında bu bir meydan okumadır. Zaten yüksek fiyatlarla yolcu taşıyorlar.Biz taşımıyoruz ama  şu an ALS (*) ile şavaşan   hastalarımıza yardım eden bir vakfa yardım kampanyası başlattık. Bu onlar için bir dondurma parası bile değildir.Pekala   daha yüksek bir pay ayırarak yardım kampanyasına katkı verebilirler’dedi.

O’leary kampanyaya 10.000 sterlinle destek verdi.

CEO’lar Willie Walsh(IAG),Alexander Juniac (Air France) ve Carsten Spohr(Lufthansa)’nın bu çağrıya nasıl bir yanıt verecekleri merak ediliyor.

Türk Havayolu sektöründe durum ne?

Türkiye’de ise ALS  hastalarına yönelik  ‘buz dökme’  etkinliklerinde havayolu sektöründen  herhangi bir ses yok. Hiçbir havalimanı işleticisi, havayolu şirketi yöneticilerinden ve daha alt kademelerinden ALS hastalarına yönelik ‘buz dökme’ etkinliklerine yönelik bir eylem yapılmadı.Eylemi gerçekleştiren her kişinin , en az 3 kişiye karşı meydan okuması eylemin en önemli kuralı..

ALS Hastalığı Nedir?(*)
Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunuyor. Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik bas çısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazıları.

Eyleme katılıp, en az 3 kişiye meydan okumak gerekiyor.

Türkiye’de Ice Bucket Challenge Eylemine Hülya Avşar, Demet Akalın, Burcu Esmersoy, Şahan Gökbakar gibi birbirinden ünlü isimler katıldı. Ünlülerin ALS hastalığı için bu eyleme katıldıklarını söyleyip 3 ünlü isime meydan okuması gerekiyor.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.