Tandem, pilot eşliğinde gerçekleştirilen ikili uçuşlarla yamaç paraşütüne binmeye verilen isim. 5 dakikalık kısa bir brifingin ardından yapılıyor. Eğitim ve turistik amaçlı olarak Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleştirilen bu uçuşlarda, 3000-3500 metre yüksekliğe kadar çıkılabiliyor.

Hava sporlarına gösterilen ilgi her geçen yıl daha da artıyor. Kuşlar gibi süzülmek isteyenler, eğitim gerektirmeyen ‘tandem uçuşlar’ ile gökyüzünün keyfini doyasıya çıkarıyor. Bu eğlenceli spor, özellikle uçuşta ayaklarının altındaki muhteşem doğa manzarasını seyredenler için tutkuya dönüşüyor. Bu yüzden her yıl binlerce yerli ve yabancı turist, Türkiye’nin dört bir tarafındaki yamaç paraşütü merkezlerine akın ediyor. Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Ölüdeniz’i bir de gökyüzünden seyreden turistler ise yamaç paraşütünün adeta bağımlısı oluyor.

Fly Anatolia Uçuş Okulu Genel Müdürü Sinan Tarakçı, bugüne kadar çoğunluğu Avrupalı olmak üzere 8 binden fazla yerli ve yabancı turiste uçuş keyfi yaşatmış. Gökyüzünü evi gibi gören Tarakçı, 9 binden fazla sorti ve 4 bin 500 saatin üzerinde uçuş gerçekleştirmiş. Yerçekimine meydan okumak ve özgürlüğü gökyüzünde doyasıya yaşamak isteyenlere hizmet sunduklarını belirten Tarakçı, daha çok hafta sonları olmak üzere yıl boyunca Adapazarı, Tekirdağ, Pamukkale, İstanbul ve Ölüdeniz başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde eğitim ve turistik amaçlı uçuş gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Seyrek de olsa kazalar yaşanabiliyor

Yamaç paraşütü eğitmeni Tarakçı’nın anlattığına göre, tandem yani pilotla gerçekleştirilen iki kişilik uçuş öncesi herhangi bir eğitim alınmasına gerek kalmıyor. Yolculara sadece kalkışta yapması gerekenler ile ilgili yaklaşık 5 dakikalık brifing veriliyor. Bu konuşmada ise yolcular, kalkış sırasında oturmayıp koşmaları konusunda uyarılıyor. Böylece, yolcunun kalkış anında pilot ile senkronize şekilde koşması sağlanarak olası kazaların önüne geçiliyor. Emniyetli bir kalkış sonrası ise yolcu arkasına yaslanıp eşsiz doğa güzelliklerinin keyfini çıkarıyor.

Yamaç paraşütünün son derece güvenli bir ekstrem spor olduğunu ifade eden Tarakçı, ‘pilotun kendi seviyesine uygun ekipmanlar ile uçmaması, aşırı güven, kural tanımazlık ve kalitesiz eğitim alınması’ gibi nedenler yüzünden çok seyrek de olsa kazalar yaşanabildiğine dikkat çekiyor.

Yamaç paraşütüyle gerçekleştirilen turistik amaçlı uçuşlar, yaklaşık yarım saat sürüyor. 1700-2000 metre yükseklikten yapılan kalkış sonrası termik denilen sıcak hava akımları kullanılarak 3000-3500 metre yüksekliğe kadar çıkılarak gökyüzünde kuşlar gibi özgürce uçmanın keyfi çıkarılıyor. Pilot Tarakçı, 45 ilde yapılan uçuşların genelde Babadağ Ölüdeniz, Tahtalı, Kaş, Alanya’nın yanı sıra Adapazarı’nda Serdivan, Ordu’da Boztepe, Kayseri’de Ali Dağı, Tokat’ta Mercimek Tepe, Tekirdağ’da Uçmakdere ve Muğla’da Ören ve İstanbul’da Çatalca Ormanlı sahilinde yoğun şekilde gerçekleştirildiğini söylüyor.

19 yıldır uçuş gerçekleştiren Sinan Tarakçı, pek çok ilginç olayla karşılaşmış. 80 yaşında bir İngiliz çiftin 50’nci evlilik yıldönümlerini gökyüzünde kutladığını anlatan Tarakçı, Avrupalı bir gencin de, uçuşta telsiz yardımıyla diğer paraşütte bulunan arkadaşına evlilik teklifinde bulunduğunu söylüyor. Turistlerden gelen ilginç isteklere pek şahit olmadıklarına ancak tuhaf sorularla karşılaştıklarına dikkat çeken deneyimli pilot, özellikle Çin ve Koreli yolcuların, “Denize mi ineceğiz?” şeklinde sorularıyla karşılaştıklarını ifade ediyor. Ayrıca uçuşun bitmesini istemeyenler de, “İnmesek olur mu?” şeklinde istekte bulunuyormuş. Uçuş yapanların tekrar aynı deneyimi yaşamak istediğini dile getiren Tarakçı, özellikle gördükleri manzara karşısında büyülenen turistlerin, “Ölmeden önce herkesin mutlaka yapılması gereken bir şey, uçmak ve Ölüdeniz Fethiye’yi gökyüzünden görmektir.” şeklinde duygularını paylaştığını belirtiyor.

UÇUŞ TAKIMI 3 BİN EURO!

Türkiye’de başta THK olmak üzere Fly Anatolia Uçuş Okulu ve yaklaşık 20 özel yamaç paraşütü okulunun yanı sıra 10’a yakın üniversitelere bağlı yamaç paraşütü uçuş kulübü yer alıyor. Ayrıca ‘single’ diye adlandırılan yaklaşık 4 bin, ‘tandem’ diye adlandırılan ikili uçuşla yolcu uçuran yaklaşık 250 yamaç paraşütü pilotu bulunuyor. Ülkemizde yamaç paraşütüne olan ilginin son derece iyi olduğunu dile getiren Sinan Tarakçı, yamaç paraşütünün dünyadaki en ucuz hava aracı olduğunu söylüyor. Tecrübeli pilot, 3000 Euro’ya tek kişilik yamaç paraşütü takımı alınabildiğine dikkat çekerek, bununla da en az 4-5 yıl aktif şekilde uçuş yapabildiğini ifade ediyor. Tarakçı, ikinci el uçuş takımına ise 2500-7000 TL’ye sahip olunabileceğini belirtiyor.

(Mustafa Gün-Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.