Lise arkadaşları Halit Öner, Ömer Erdem, Müjdat Süzen ve İbrahim Özacar, paraşütle atlamak amacıyla İhtiyar Havacılar Grubu’nu kurdu. Yaş ortalaması 63 olan grup, birçok kez şampiyon olmayı başardı.

Lise yıllarında okulun havacılık etkinliklerine katılan Halit Öner, Ömer Erdem, Müjdat Süzen ve İbrahim Özacar isimli dört arkadaş, uzun bir aradan sonra ilginç bir projeyi gerçekleştirmek üzere yeniden buluştu. Yaş ortalaması 63 olan havacılık tutkunları, paraşütle atlamak amacıyla bir süre önce İhtiyar Havacılar Grubu’nu kurdu. Bununla yetinmeyen grup üyeleri, daha sonra ‘İhtiyar Delianlılar Takımı’ adı altında yarışmalara katılmaya başladı. 1983’te ara verdikleri atlayışa, 2007’de kurdukları grupla yeniden başlayan paraşütçüler, bugüne kadar yaklaşık 200’er atlayış gerçekleştirdi.

İhtiyar Havacılar Grubu, 10 kişiden oluşuyor. Ancak yarışmalara katılan İhtiyar Delianlılar Takımı’nda yedi paraşütçü var: Emlakçı Halit Öner’in (62) yanı sıra işadamı Ömer Erdem (63), İnşaat Mühendisi Müjdat Süzen (63), Kimya Mühendisi ve Denetçi İbrahim Özacar (64), Milli Paraşüt Hakemi emekli subay Çağdaş İlk (65), emekli astsubay Ergin Geldikaya (50) ve ticaretle uğraşan Erdinç Köroğlu (48)

Deli Anlılar

ŞAMPİYON OLDULAR

İhtiyar Delianlılar, yarışmalarda başarılı olmak için fırsat buldukça bir araya gelip atlayış gerçekleştirmiş. Eski formlarını yakalayan ekip, Türk Hava Kurumu’nun (THK) eylülde düzenlediği 43. Türkiye Paraşüt Şampiyonası ‘hedef kategorisinde’ 1. olmayı başarmış. Kazanılan başarıdan büyük moral bulan ekip, gelecek yıl düzenlenecek şampiyonada, ‘hedef ve formasyon’ (belirli sürede istenen figürlerin yapıldığı atlayış) kategorilerinde de şampiyon olmak için çalışma temposunu artırmış.

Deli Anlılar_2

ÖĞRETMENLERİ ALAY ETMİŞ

İhtiyar Havacılar Grubu ile İhtiyar Delianlılar Takımı’nın kurucularından Halit Öner, gökyüzü tutkunu arkadaşlarıyla yeniden buluşup atlayış gerçekleştirmekten büyük mutluluk yaşadıklarını anlatıyor. Öner, yarışmalara katılmak için çalışmalarını artırdıklarını ancak bu düşüncelerinin başta aileleri olmak üzere çevresindekiler tarafından tepkiyle karşılandığını söylüyor. Yarışmaya katılacaklarını açıklamaları üzerine çoğunluğu gençlerden oluşan paraşütçü ve öğretmenlerin, ‘Delikanlılar geliyor’ şeklinde ‘dalga geçtiklerine’ dikkat çeken Öner, bu tepkilerin kendilerini daha da hırslandırdığını ifade ediyor. Öner, öğretmenleri Mustafa Ağcahan’ın, Anadolu şivesiyle ‘Delianlılar’ diye hitap etmesi üzerine de, takıma bu ismi koymaya karar verdiklerini belirtiyor.

Deli Anlılar_3

PARAŞÜTÜ SON ANDA AÇINCA…

Paraşütçü Öner, 1970-1980’li yıllarda daha çok askeri amaçla yapılan ve kubbe şeklinde üretilen T-10 tipi paraşütlerle atlayış gerçekleştirdiklerini anlatarak, daha sonra TU-7 ve Paracomandir denilen ileri kayış ve manevra kabiliyetli paraşütlerle atlamaya başladıklarını söylüyor. Öner, yeni paraşütlere adaptasyon sırasında başından geçen ilginç bir olayı ise şöyle anlatıyor: “Atlayışa tekrar başladığım yıllarda, 10 bin feet’ten (3 bin metre) 2 bin 500 feet’e (750 metre) kadar saatte 200 kilometre hızla düşerken heyecandan paraşütü açma deklanşörünü eski paraşütlerdeki gibi sol omuza yakın yerde aramaya başlamış, bulamayınca paniklemiştim. Aklım başıma gelince, elimi arka tarafa uzatarak belime yakın yerdeki paraşütü açmaya yarayan yeri bulmayı başardım. Ancak bu arada emniyet limitinin oldukça altına inmiştim. Paraşütüm açıldığında yere çok az bir mesafe kalmıştı. Bu atlayış hem beni, hem de aşağıda bizi seyredenleri çok korkutmuştu.”

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.