Piste ihtiyaç duymadan her türlü sıkıştırılmış sert zemine inebilen pervaneli uçaklar, Türk yolcuları korkuttuğu için kullanılamadı. Ne yapılırsa yapılsın yolcular ikna edilemeyince pervaneli uçaklar satıldı. Birkaç gün içinde yeni sahiplerine gidecekler.

Borajet Havayolları’nın, büyük umutlarla Türkiye’ye getirdiği Turboprop yani pervaneli ATR 72-500 tipi uçaklar, yolculardan gelen olumsuz tepkiler üzerine filodan çıkarıldı. Piste ihtiyaç duymadan her türlü sıkıştırılmış sert zemine inebilen bu uçaklar, aradan geçen 5 yılda özellikle pervaneli olması nedeniyle yolcuların sempatisini bir türlü kazanamadı. Uçaklar, işletme maliyetleri diğer jetlere göre çok daha düşük olması nedeniyle şirket tarafından beğenilse de, yolcular üzerinde oluşan ‘önyargıların’ giderilememesi yüzünden birer birer filodan uzaklaştırıldı. Bakımı tamamlanarak geçen perşembe günü hangardan çıkarılan son uçak da, birkaç gün içinde yeni sahibine teslim edilmek üzere Türkiye’den ayrılacak.

PERVANELER VE GÜRÜLTÜ KORKUTTU!

Borajet yönetimi, bölgesel uçuşlar düzenlemek amacıyla filosuna dahil ettiği ATR 72-500 tipi uçaklarla, uçulmayan havalimanlarına sefer başlatarak dikkat çekmişti. Ancak küçük şehirleri büyük kentlere bağlayarak sefer düzenleyen şirketin filosundaki uçaklar, pervaneli olması ve uçuşlarda diğer uçaklara göre, daha yüksek ses çıkarması nedeniyle yolcuların tepkisini çekti. Şirket yönetimi, bunun üzerine yolcu memnuniyetini artırmak amacıyla bazı tedbirler aldı. Bu doğrultuda uçaktaki koltuk sayısı 74’ten 66’ya düşürülerek daha konforlu seyahat imkânı sunuldu. Ne yazık ki, bu uygulama da, yolcular üzerinde uçaklara yönelik oluşan negatif algıyı ortadan kaldırmaya yetmedi. Yolcu sayısını artırmak ve yeni hatlar açarak büyümeyi hedefleyen şirket yönetimi ise çareyi filodaki 5 pervaneli uçağı elden çıkartmakta buldu. Tarihi bir kararla pervaneli uçaklardan vazgeçen şirket, filosunu Brezilya yapımı E 190 tipi uçaklarla yenileme kararı aldı.

FİLO 8’E ÇIKACAK

Borajet ilk etapta, dünyanın en prestijli havayolu şirketlerinin de kullandığı Embraer E190 tipi 6 uçakla filosunu güçlendirecek. Şu anda 4 uçağını teslim alan şirketin 2 uçağı da yakın zamanda filoya dahil olacak. Aralık’a kadar 2 yeni uçak daha teslim almayı planlayan şirket, filosunu yıl sonuna kadar 8’e çıkaracak. Son teknoloji ürünü uçaklar, full glass cockpit (tamamen dijital kokpit donanımı), fly by wire (elektronik uçuş kontrol sistemi), CMC (merkezi bakım yönetim sistemi) ve Acars (uçak iletişim adresleme ve raporlama sistemi) gibi yeni jenerasyon teknolojik donanımları ile ön plana çıkıyor.

UÇAKTA SADECE İKİLİ KOLTUKLAR VAR!

Şirket, filosunu sadece E 190 tipi uçaklarla yenileyerek ciddi avantajlar da kazandı. Filonun tek tip uçaklardan oluşturulmasıyla, bakım maliyetinin yanı sıra ayrı uçuş ekibi kurma konusunda yaşanan sıkıntılar da ortadan kalkmış oldu. Bu arada, yeni uçakların yolcular tarafından da çok sevileceğini tahmin ediyoruz. Uçaktaki ikili oturma konfigürasyonu kuşkusuz büyük beğeni toplayacak. Yeni uçaklarda koridor veya cam kenarı tercihi kolayca yapılacak. Yolcular aynı zamanda ikili koltuklarla hem yakınlarıyla yan yana seyahat edecek hem de orta koltukta oturma sıkıntısından kurtulacak.

HOSTES KIYAFETLERİNİ ÖĞRENCİ TASARLADI

Pervaneli uçakları Türkiye’ye getirerek dikkatleri üzerine çeken Borajet yönetimi, hostes kıyafetlerinin tasarımı konusunda da ilginç bir projeye imza attı. THY, Atlasjet ve Pegasus gibi havayolu şirketleri, hostes kıyafetlerini tanınmış modacılara tasarlatırken, Borajet ise İstanbul Bilgi Üniversitesi ile işbirliğine gitti. Düzenlenen yarışmayı kazanan 19 yaşındaki moda tasarımı bölümü öğrencisi Beliz Abat, kabin memurlarının yeni kıyafetlerini tasarladı. Böylece modacı öğrencinin tasarladığı kıyafetler, Türkiye’de ilk defa kabin memurları tarafından kullanılmaya başlanmış oldu.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.