Avrupa ve Türkiye’nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı’nın resmi açılışı, 15 Mart 2015’te yapılacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, havaalanının alt yapısının tamamlandığını, üst yapıda ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Havaalanının resmi açılış tarihinin netleştiğini dile getiren Yılmaz, “Artık Türkiye’nin denizdeki havaalanı oluşmasına çok kısa bir süre kaldı. 2011 yılında hep beraber programa aldığımız ve temelini attığımız havaalanı inşallah 15 Mart 2015 tarihinde resmi ve fiili olarak hizmete açılmış olacak” diye konuştu.

3.5 YILDA 30 MİLYON TON TAŞ DÖKÜLDÜ
Projenin başladığı ilk günden bu yana denizde yaklaşık 30 milyon ton taşın döküldüğünü vurgulayan Yılmaz, “3.5 yıl önce yapımına başlanılan havaalanı 4.5 kilometre mesafeden yüzlerce kamyon düzenli taş taşıyarak denizi doldurdular. Şu anda alt yapı tamamen bitmiş durumda. Özellikle pist uçakların iniş yapabilecek seviyeye getirildi” şeklinde konuştu.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI BİTTİ
Yılmaz, dünyanın bütün uçaklarının inebileceği standartlara uygun bir pistin mevcut olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Geceleri ışıkları da yanmaya başladı. Üst yapıda ise binalar birer birer yükseliyor. Bundan sonra özellikle alt yapıda çevre düzenlemesi ve alan yeşillendirmesine başlanılacak. Projeyle ilgili hiçbir şekilde ödenek sorunumuz da yok. Her şey planladığı gibi gidiyor. Hepimiz heyecanla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

DENGELER DEĞİŞECEK
Ordu-Giresun Havaalanı Projesinin açılmasıyla bölgede dengelerin değişebileceğini belirten Yılmaz, Samsun-Çarşamba Havaalanı yolcularının yüzde 38’i, Trabzon Havaalanı yolcularının da yüzde 25’inin Ordu ve Giresunlu vatandaşlardan oluştuğunu söyledi. Yılmaz, havaalanı devreye girmesiyle Ordu ve Giresun’un önemli gelişme sağlayacağını vurguladı.

(TGRT Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.