Ordu Giresun Bölgesel Havaalanı’nın 29 Ekim 2014 tarihine yetiştirilebilmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

 

Ordu-Giresun Havaalanı’nda pist çalışmalarının tamamlanmasıyla terminal binası çalışmaları hız kazandı. Şu ana kadar  VIP yolcuların kullanacağı E-blok kaba inşaatı tamamlandı geri kalan D, C ve A bloklarda ise çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Ordu-Giresun Havalimanı’nın pistine Türkiye’de ilk defa uygulanan stonmastik (aşınma tabakası) serildi. Havaalanının pistinde kullanılan darbeleri önleyici stonmastik sistemin 25 yıl garantisi bulunuyor bu sayede uçaklar rahat bir iniş yapabilecekler.

 

Ordu-Giresun Havaalanı’nda bulunan otomatik pilot sistemi sayesinde sisli havalarda uçaklar otomatik pilotla iniş sağlayabilecekler. Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk havaalanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havaalanı için denize şu ana kadar 29 milyon ton taş döküldü. Yapımına 2011 yılında başlanan ve Türkiye’de deniz üzerinde inşa edilen ilk havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı’nda inşaat çalışmaları hızla sürüyor.
3 bin 550 metre uzunluğundaki piste ilişkin inşaat sürecinin ise 15 Temmuzda sona ermesi havaalanının ise 29 Ekim 2014 tarihine hizmete açılması hedefleniyor.

(Giresun Işık)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.