Özbekistan, Almanya’dan Afganistan’daki askerlerinin ihtiyaçlarını sevk edebilmek için kullandığı havaalanı için iki kat daha fazla kira talep etti.

Alman Federal hükümetinin, Özbekistan’da yıllardan beri kullandığı havaalanı kirası konusunda Özbek yetkililerle zorlu bir pazarlıkla karşı karşıya bulunduğu bildirildi. Haftalık dergi ‘Spiegel’in haberinde, önümüzdeki haftalarda Almanya’da bir heyetin Taşkent’e giderek, Termes’deki havaalanının kullanımı için yeni bir sözleşme üzerinde görüşecek. Özbekistan, askeri bakımdan stratejik öneme sahip havaalanı için şimdiye kadar 35 milyon Avro yıllık kira alıyordu, 2016’dan itibaren 72,5 milyon Avroya yükseltmek istiyor.

Özbekistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle, havaalanı için ödenen paralar Almanya’da siyasi çevreler ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor. Federal Savunma Bakanlığı çevresinin verilerine göre, Almanya’dan giden milyonlar, son seçimlerde yeniden başa gelen Devlet Başkanı Kerimov’un cebine giriyor.

Alman Federal Ordusu geçen yılın sonuna kadar Afganistan’a yapılan nakliyatlarda Özbek havaalanını kullanmıştı. Şu sırarlarda sevkiyatlar doğrudan Afganistan’a yapıldığı için bu havaalanı kullanılmıyor. Ancak askeri yetkililer, herhangi acil bir durumda Afganistan’daki askerlerin hızlı bir şekilde geri çekilebilmesi için Özbek havaalanının elde tutulması gerektiğini düşünüyorlar. (Dünya Bülteni)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.