Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı Murat Özdağ, her ay düzenlediği, çeşitli konuların ele alındığı aylık toplantıların ekim ayı bölümünü gerçekleştirdi.

“Makro ve mikro plandaki ekonomik verilerin değerlendirildiği” KOTO Meclis Salonu’ndaki basın toplantısında KOTO Başkanı Özdağ’a yönetim kurulu üyeleri Yusuf Ziya Uludüz, Murat Altun, Şahin Kaya, Semih Barış ve Mehmet Coşkun da eşlik etti. Ekonomik değerlendirmeler yapan Murat Özdağ, Cengiz Topel Havaalanı’nın kargo havaalanının yanı sıra, hac ve umre yolculuğuna çıkanlar için kullanılmasını önerdi. Özdağ,. bunun için teklif götürdüğünü, ancak yapılan yazışmalardan henüz bir sonuç alamadıklarını belirtti.

BAYBURT KADAR NÜFUS KOCAELİ’YE

Kente göç trafiğiyle ilgili de görülerini aktaran Murat Özdağ, Kocaeli’nin en yıl Bayburt nüfusu kadar göç aldığını, 70 bin kişinin ilimize geldiğini söyledi. Özdağ, Koto Akademi olarak işsizliği önleyici çalışmalar, eğitimlere ağırlık verdiklerini, ilginin her geçen gün artmasının sevindirici olduğunu söyledi.

YATIRIMLAR KENTİN İHTİYACINA YÖNELİK OLMALI

Kocaeli’de Temmuz ayında 1031 olan protestolu senet adedinin Ağustos ayında % 20 artarak 1245 rakamına ulaştığına dikkat çeken Murat Özdağ, “Eylül ayında 99 firma kurulmuş olup, 29 firma kapanmıştır. Geçtiğimiz yıl ise aynı ayda 83 firma kurulmuş, 30 firma kapanmıştır. İlk 9 aylık raporlara baktığımızda ise 928 firma kurulup 267 firma kapanmıştır. Yine geçtiğimiz yılın rakamlarına baktığımızda 797 firma kurulup, 240 firma ticari faaliyetlerini sonlandırmıştır” dedi.

Son günlerde sokaklardaki yangına da değinen Murat Özdağ şunları söyledi: “-Sokak eylemleri yaparak esnafa, tüccara ve ekonomiye, istikrara zarar verici nitelikte hareket eden kişi-grup ve siyasi oluşumları sağduyulu ve sakin hareket etmeye davet ediyoruz. Unutmayalım ki, insanlığın dili, dini, ırkı yoktur ve toplumsal barışı bozacak girişimler, başta ülkemizin istikrarı olmak üzere, ekonomiye de ciddi zarar verecektir. Huzur varsa her şey vardır. Huzur yoksa hiçbir şey yoktur.”

(Özgür Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.