Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği üyeleri, Abant’ta bulunan Çepni Yaylası’nda yamaç paraşütü etkinliği düzenledi. Yamaç paraşütleri ile 1500 rakımlı tepeden uçuş yapan pilotlar Abant semalarında renkli görüntüler oluşturdu.

Bolu’da gerçekleştirdikleri farklı sportif aktivitelerle adından söz ettiren Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği, Abant’ta bulunan Çepni Yaylası’nda uçuş eğitimi düzenledi. Dernek bünyesinde Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşüt Pilotu Eğitmeni Orhan Özgülbaş’tan eğitim alan yamaç paraşütü pilotları, kendilerini 1500 rakımlı tepeden boşluğa bıraktı. Yamaç paraşütleriyle gökyüzünde bir kuş gibi süzülen pilotlar belirlenen noktalara başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Etkinlik hakkında bilgi veren Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği Başkanı İsmail Uçar, etkinliklerinin eğitim amaçlı olduğunu belirterek, eğitim sonunda Bolu’nun 10 tane yeni yamaç paraşüt pilotu daha olacağını belirtti. Hava şartları doğrultusunda Abant’ın 6 farklı noktasından yamaç paraşütü ile uçulabileceğini ifade eden Uçar, “Düzenlediğimiz eğitim sonucunda Bolu’ya 10 tane yamaç paraşüt pilotu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kursiyerlerimiz Türk Hava Kurumu’nun deneyimli hocası Orhan Özgülbaş’tan eğitim aldılar. Bu süreçte Orhan Özgülbaş hocamıza da çok teşekkür ediyoruz. Çepni yaylasında sadece eğitim alan pilotlarımız uçmadı. Burada uçmak isteyen, gökyüzünün tadını çıkartmak isteyen vatandaşlarımızla tandem (ön tarafta yolcunun, arka tarafta pilotun olduğu çift kişilik paraşüt) atlayışları yaptık. Onlar da bu heyecanı ve zevki yaşadılar. Amacımız Doğanın Kalbi olarak gördüğümüz Bolu’da doğa sporlarının daha fazla yapılmasını ve dünya çapında önemli bir merkez haline dönüşmesini sağlamak” dedi.

“Türkiye’nin en güzel uçuş merkezlerinden biri”

Gerçekleştirilen eğitim hakkında bilgi veren Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşüt Eğitmeni Orhan Özgülbaş, Türkiye’nin yamaç paraşüt sporu için çok uygun şartlara sahip olduğunu söylerek, “Ülkemizde de en güzel uçuş merkezlerinden biri Bolu. Abant Çepni Yaylası son 10 yıldır yamaç paraşütü için yoğun şekilde kullanılan bir yer. Tepenin eğimi ve tehlikelerden uzak olması, iniş alanının yayla ve mera şeklinde olması burayı çok daha değerli kılıyor” ifadelerini kullandı.

“Yol sorunu çözüldüğü takdirde burası çok daha fazla tanınan bir yer olur”

Abant Çepni Yaylası’nın yamaç paraşütü için Türkiye’nin en iyi lokasyonlarından biri olduğu belirten Orhan Özgülbaş, “Eğitim için Türkiye’nin en iyi yerlerinden biri diyebiliriz. Buradaki en büyük sorun tepeye çıkan yolun bozuk olması. Herkesin aracı arazi aracı değil. Buraya ulaşmak isteyen vatandaşlar yoldan dolayı büyük sorun yaşıyor. Yukarı çıkışlarda büyük zaman kaybı yaşanıyor. Yaklaşık 500 metrelik yolun yapılması halinde, burası yamaç paraşütü anlamında adını çok daha fazla duyurabilir, tanınan bir yer haline gelebilir. Yol yapıldığı zaman hem daha fazla insan burada uçuş yapmaya gelebilir hem de yapılan uçuş sayısı yükselebilir” dedi.

Eğitim uçuşları için Çepni Yaylası’nda bulunan kursiyer pilotların yamaç paraşütü uçuşları havada renkli görüntüler oluşturdu. Yamaç paraşütlerini izlemek için tepeye çıkan bazı vatandaşlar da tecrübeli pilotlar eşliğinde tandem uçuş yaptı. (Bolu’nun Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.