Türkiye’ye 183 milyon dolar ceza ödemesi gereken Boeing bunun yerine bir adet Chinookhelikopter vermeyi önerdi. Ankara öneriye şimdilik soğuk bakıyor.

AMERİKALI havacılık devi Boeing mahsuplaşmak istiyor…  Türkiye’ye Barış Kartalı Havadan Erken Uyarı Uçağı (AWACS) projesi kapsamında 7 yıllık gecikme nedeniyle 183 milyon dolar borçlananBoeing, Ankara’nın kapısını ilginç bir öneri ile çaldı.

CUMHURBAŞKANI’NA HAZIRLAYALIM
Akşam’ın haberine göre, ceza ödemek istemeyen Boing, Türkiye’ye bir adet çift pervaneli Chinook helikopteri vermeyi teklif etti. Boing’in istenmesi durumunda helikopteri, VIP kullanım amacıyla dizayn edebileceğini ve Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlığı’n kullanımı için hazırlayabileceğini de ilettiği ifade ediliyor. Ankara’nın teklifi değerlendirmeye aldığı belirtilirken, 183 milyonluk cezanın tamamı için bir Chinook helikopterinin yetmeyeceği görüşünün hakim olduğu vurgulanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önümüzdeki yıllarda 6 Chinook helikopteri satın alması öngörülüyor. TSK ihtiyaç duyulması halinde 8 yeni helikopter sipariş etmek de için Boing firmasıyla anlaşmaya varmıştı.

55 KİŞİYE KADAR TAŞIYABİLİYOR
55 yolcu taşıyabilen Chinooklar, ‘ağır yük ya da personel taşıma helikopteri’ sınıfında yer alıyor. Chinooklar, ‘helikopter gemisi’ ve ‘havuzlu çıkarma gemisi’ gibi denizaşırı çıkarma operasyonları için ordulara avantaj sağlıyor.

12 TON YÜK KAPASİTESİ VAR
12 ton yük taşıma kapasitesi olan Chinook helikopterler saatte 250 km seyir hızına sahip. 740 kmlik menzili olan olan hava aracı, her türlü aracı taşıyabiliyor. Boeing daha önce, 183 milyon dolarlık borcu, bakım ve yedek parça desteği olarak sunmayı önermiş, bu öneri Ankara’da büyük oranda kabul görmüştü.

HANGİ ÜLKELER KULLANIYOR?
ADINI Amerikan yerlilerinden olan Chinook halkından alan helikopterler, Batı dünyasında en fazla ağırlık kaldırabilen helikopterlenin başında geliyor. Bugün birçok ülke tarafından kullanılan helikopterlerin müşterileri arasında Avustralya, Mısır, Kanada, Yunanistan, İran, İtalya, Japonya, Libya, Suudi Arabistan ve İspanya gibi ülkeler bulunuyor.

115 MİLYON DOLAR CİVARINDA
GEÇTİĞİMİZ yıllarda İngiltere Hükümeti, 14 adet Chinook helikopter almak üzere Boeing ile 1 milyar sterlinlik yani 1.6 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığını açıklamıştı. anlaşmaya ayrıca bu araçların 5 yıllık bakım masrafları da dahildi. Buradan hareketle helikopterlerin tanesinin 115 milyon dolara geldiğini söyleyebiliriz. 183 milyon dolarlık borca karşılık 115 milyon dolarlık helikopterin Ankara’da sıcak bakılmaması bu açıdan düşünüldüğünde mantıklı gözüküyor.

(Haber Türk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.