Zaman gazetesi yazarı Mustafa gün paraşüt tutkunu bir kadın, Sinem Tufan’ın hikayesini yazdı.

Sinem Tufan, 19 yıldır paraşütle atlıyor. İlk atlayışı beklediği gibi olmasa da sonrakilerde başarıyı yakalamış. Bir buçuk yıl önce arkadaşlarıyla takım kuran Tufan, gelecek hafta Hollanda’da düzenlenecek Serbest Paraşüt Avrupa Ligi’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Paraşütle atlama (skydiving) gibi yüksek efor gerektiren gökyüzü sporlarını yapmak oldukça zor bir iş. Her atlayışta, yüksek hız ve basınç nedeniyle vücudun hormon dengesi altüst oluyor. Ancak, adrenalin tutkunları, her türlü riski göze alarak atlayıştan vazgeçmiyor. Bazı kadın sporcular da işyerinde yaşadığı stresi böyle aktivitelerle atmayı tercih ediyor. İşyerinde giyilmesi mecburi kıyafetlerden bunalan sporcular, mesai biter bitmez klasik kıyafet ve topuklu ayakkabılarını çıkarıp spor elbiselerini giyerek gökyüzünde süzülmeye gidiyor.

Sinem Tufan da onlardan biri. 19 yıldır paraşütle atlıyor. Bugüne kadar yaklaşık 900 atlayış gerçekleştiren sporcunun babası Mete Tufan, Türkiye’nin ilk paraşüt sporcularından. Babasının izinden giden Tufan’ın gökyüzü sevgisi, paraşütle ilk atlayışında yaşadığı hayal kırıklığına rağmen daha sonra tutkuya dönüşmüş. THK’nın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde, 1995’te ilk atlayışını gerçekleştiren Tufan, sorun yaşamadan kuşlar gibi süzüleceğini düşünmüş. Ancak beklediği gibi olmamış. Uçaktan atladığında karşılaştığı şiddetli rüzgâr ve gürültüden rahatsız olan genç sporcu, büyük şok yaşamış. Neyse ki, daha sonra yaptığı atlayışlarda dış etkenlere alışmış.

Tufan, paraşüt sporunun Türkiye’de az gelişmesi nedeniyle dört yıl önce yurtdışına açılmış. Dünyanın en iyi paraşüt eğitmeni ve rekortmenlerinin bulunduğu Rusya’ya giden Tufan, yeni atlayış stilleri öğrenmiş. Paraşüt tutkunlarıyla tanışma fırsatı bulup, 1 buçuk yıl önce üç arkadaşıyla ‘Anatolia’ adlı takım kurmuş. Rusya ve Dubai’de atlayış yapan ekip, gelecek hafta Hollanda’da düzenlenecek Serbest Paraşüt Avrupa Ligi yarışlarında Türkiye’yi temsil edecek. Takım Kaptanı Levent Gürcan’ın yanı sıra Dara Aslan ve Nadir Yıldırım ile bugüne kadar yaklaşık 50 atlayış gerçekleştirdiklerini söyleyen paraşütçü, Hollanda’daki uluslararası organizasyonda, derece elde etmeye çalışacaklarını belirtiyor.

indir

TÜRKİYE REKORU KIRDILARR!

İstanbul’da MV Holding’de üst düzey yönetici asistanı olarak çalışan Sinem Tufan, geçen yıl ilk kez denenen 29 Way Türkiye Çoklu Tutuşma Rekoru’nda yer almış. 29 Ekim’i temsilen 29 kişiyle düşünülen kadro, Türkiye rekoru kırmak amacıyla İzmir’deki Selçuk Havaalanı’ndan kalkan CASA tipi uçakla 18 bin feet’ten beş atlayış gerçekleştirmiş. 220 kilometre hızla düşerken havada buluşup, önceden belirlenen formasyonları gerçekleştiren paraşütçüler, 2010’da 17 kişiyle kırılan çoklu tutuşma rekorunu önce 18, ardından 20 ve son atlayışlarında da 24 kişiyle kırmayı başarmış. Ancak hedeflenen 29 kişilik Türkiye Çoklu Tutuşma Rekoru’nu kıramadıklarını anlatan sporcu, 60 kişilik yeni rekor denemesi için kasımda atlayış gerçekleştireceklerini söylüyor.

Tufan, havacılığa olan sevgisi nedeniyle evliliği düşünmediğini söylüyor: “Bu işle evliyim ve iki ayrı hayat yaşıyorum.” Paraşütün kendisinden bir gün vazgeçebileceğini ama kendisinin vazgeçmeyeceğine dikkat çeken Tufan, ‘İhtiyar Havacılar’ ekibinden bayrağı devralmayı planlıyor.

KARTALLA YAN YANA UÇMAK…

Sinem Tufan, bugüne kadar gerçekleştirdiği atlayışlarda birçok ilginç deneyim yaşamış. Ancak kartalla gökyüzünde süzüldüğü anı unutamıyor. Eskişehir’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’ndaki atlayış sırasında kartalla karşılaştığını ve dev cüsseli kuşa 10-15 metre yaklaştığını anlatıyor. Kartalın kafasını çevirip kendisine baktığını ve göz göze geldikleri anda epey heyecanlanmış ve mutlu olmuş. Tufan, kısa süre yan yana uçtuğu kartalın, herhangi bir saldırıda bulunmadan süzülerek uzaklaştığını söylüyor.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.