İtalyan pilot Davide Petroni, Soma faciasının yaşandığı günden beri kendisine ‘Bu insanlar için ne yapabilirim?’ sorusunu soruyor.  Petroni, Soma’ya bizzat yardım ulaştırmakla kalmadı şimdi de İstanbul’u çizdiği peçetelerden sergi açtı.

Kullanmak üzere elimize aldığımızdan itibaren ömrü bir dakikayı geçmeyen peçetelerden kalıcı ve bir o kadar kıymetli bir hayır işi çıkarmayı kim akıl etmiş olabilir ki? 6 yıldır İstanbul’da yaşayan ve Türkiye için ‘birinci vatanım’ diyen İtalyan Pilot Davide Cufaro Petroni etmiş. Ve ortaya geliri Soma’daki madenci yakınlarına gönderilecek bir sergi çalışması çıkarmış. Petroni sanatçı da değil tasarımcı da; ‘İstanbul aşkını’ peçetelere işlemeye çalışan biri. ‘Çalışmalarım tabii ki profesyonel değil, normal şartlarda kimse bu işlerimle bana sergi filan açmaz’ diyecek kadar samimi. Peki nasıl olmuş da İstanbul’un önemli galerilerinden biri işlerine bir hafta boyunca kapısını açmaya karar vermiş? Cevabı çok açık: İşin ucunda Soma ve facia meydana geldiğinden beri bireysel olarak ilçeye yardım ulaştırmaya çalışan biri var.

Petroni, Soma’daki maden faciasını içselleştirecek kadar Türkiye ile gönül bağı kurmuş. Hassasiyetini ise ‘sokakta yardıma ihtiyacı olan birini görseniz pasaportunu sormazsınız’ sözleriyle açıklıyor. Maden kazası olduğu sırada İtalya’da bulunan pilot, hemen Türkiye’deki arkadaşlarını arayarak ne yapabileceğini sormuş. İstanbul’a döndükten sonra da buna kafa yormaya devam etmiş. Önce Kızılay’ı aramışlar ama asıl istedikleri, yapacakları yardımı banka aracılığıyla değil bizzat ilçeye giderek ailelerle görüşerek ulaştırmakmış. O yüzden araya herhangi bir kurumu sokmayarak bireysel olarak yardım yapmaya karar vermişler. Facebook üzerinden ‘theSomaDiaries’ adlı grubu kuran pilot, sadece arkadaşlarından 12 bin lira toplamış. Ve bir ay arayla iki kez Soma’yı ziyaret ederek topladığı paralarla yaptıkları alışverişi toplamda 19 aileye ulaştırmışlar.

Peçeteler nasıl devreye girmiş? Sorunun cevabı Petroni’de: “İlk başlarda uçuş plan kâğıtlarının arkasına İstanbul’un silüet resimlerini çiziyordum. Bir gün Pendik’te bir restoranda otururken masadaki peçeteye bir şeyler çizmeye başladım. Bu, ufak çaplı bir hobiye dönüştü. Hobimden haberi olan ve Soma için yardım faaliyetleri yaptığımı bilen biri ‘Neden bunları sergilemiyorsun?’ dedi. Böylece ‘Soma İçin Bir Peçete’ adlı sergi ortaya çıktı.” ‘Zor olmuyor mu peçeteye çizmek? Özellikle zorlandığınız figürler oluyor mu?’ sorusuna cevabı ise şu şekilde Petroni’nin: “Sanatçı ya da tasarımcı olmadığım için bana her şey zor geliyor. Fakat perspektif ve hareketli figürleri çizmekte bir parça daha zorlanıyorum.” Peçetelerle başka sergi açma planları var mı acaba diye merak ediyoruz. “Bu özel bir projeydi. Açıkçası peçetelere çizmeyi çok da tercih etmem.” diyor gülerek ve ekliyor: “Ama şu anda bize sponsor olan galeri gibi bir başka yer çıkarsa neden olmasın.” Nişantaşı’ndaki Nish Art Galeri’de dün sergilenmeye başlayan İstanbul figürlü peçeteler, 20 Haziran’a kadar görülebilecek.

Havadan İstanbul’u görünce evime gelmiş gibi hissediyorum

Davide Cufaro Petroni, İtalya’nın Bari kentinde doğup büyümüş. Daha önce de işi dolayısıyla çok sık seyahat etmiş ama ilk defa bu kadar uzun bir süre memleketi dışında yaşıyormuş. 34 yaşındaki Petroni, 6 yıldır Türkiye’de ve şu anda THY’de pilot olarak görev yapıyor. İstanbul’u o kadar çok seviyor ki, şehrin uçaktan görünen betondan mütevellit silüeti bile onu etkilemiyor. “Boğazı görünce bütün yorgunluğumu unutuyorum. İstanbul’u yukarıdan gördüğüm anda eve gelmiş gibi hissediyorum.” sözleri ona ait.(zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.