PEGASUS Havayolları :” Bahsi geçen süre aşımı uçuş süreleri ile ilgili değildir, yaşanan yoğun rötarlar sebebiyle uçuş ekiplerinin yerde geçirdiği mesai süreleri ile ilgilidir.”

Gönüllü Raporlamalardan da faydalanarak uçuş görev sürelerini aştığı iddiası çerçevesinde,   Pegasus Havayollarına SHGM  denetleme ekiplerince   bir denetleme gerçekleştirilmişti.

Pegasus Havayolları, SHGM’nin bazı tepe yöneticilerinin yetkilerini iptal etmesi ve  idari ceza uygulaması ilgili  medyada çıkan haberler üzerine   bir basın açıklaması yaptı. .

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi :

“Haberinizde sözü edilen konuyla ilgili olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden şirketimize ulaşan bir bildirim bulunmamaktadır. Bu yönde bir bildirim söz konusu olması durumunda kamuoyuna gerekli bilgilendirme şirketimizce yapılacaktır.

Bununla beraber konuyu kısaca açıklamak gerekirse, bildiğiniz gibi geçtiğimiz yaz aylarında İstanbul hava trafiğinde yaşanan yoğunluk ve özellikle Sabiha Gökçen Havaalanı’nın kapasite sorunu ve bakım nedeniyle iniş-kalkış pistinin belirli saatlerde kapatılması nedeniyle Sabiha Gökçen Havaalanı’na operasyon gerçekleştiren tüm hava yollarını etkileyen önemli rötarlar yaşanmıştır.

Bu oranda olması öngörülemeyen bu rötarlar, uçuş ekiplerimizin yerde geçen mesai sürelerinde (uçuş görev süresi) mevzuatın tanımladığı limitleri aşma ihtimalini doğurmuştur. Pegasus, bu mesai süre aşımı ihtimalini ivedilikle ve kendi inisiyatifiyle 24 Temmuz 2015 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirmiş ve SHGM yetkisinde olan mesai zaman aşımı için onay talep etmiştir. Bu konuda SHGM’nin istediği ek belgeler de teslim edilmiştir. Bahsi geçen süre aşımı uçuş süreleri ile ilgili değildir, yaşanan yoğun rötarlar sebebiyle uçuş ekiplerinin yerde geçirdiği mesai süreleri ile ilgilidir.Konuyla ilgili gelişmeleri kamuoyuyla şeffaflıkla paylaşmaya devam edeceğiz.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.