Pegasus Havayolları, 2016 yılı için öngörülen  yakıt ihtiyacının yaklaşık %41’ini oluşturan 322.500 metrik ton jet yakıtı için efektif riskten korunma ( SWAP) işlemi gerçekleştirdi.

 

Havayollarının giderlerinin en önemli kalemini akaryakıt oluşturuyor; bu nedenle akaryakıt maliyeti yönetimi havayolları şirketleri için son derece önemli.

Uçak sayısını artırıp,  koltuk ve taşıdığı yolcu sayısını yükselterek faaliyet alanlarını ve hasılatını büyüten şirket, maliyetlerdeki ve faaliyet giderlerindeki artışa rağmen  petrol fiyatlarındaki düşüşün yansımalarını olumlu dönüşüme katkı için  SWAP işlemlerini gerçekleştirdi.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Forumuna (KAP) yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Şirketimiz tarafından mevcut piyasa şartlarının değerlendirilmesi sonrasında 2016 yılı için öngörülen yakıt ihtiyacının yaklaşık %41’ini oluşturan toplam 322.500 metrik ton jet yakıtının ton başına ortalama 435,80 ABD Doları fiyatından alımına ve yine 2016 yılı ABD Doları ihtiyacının yaklaşık %48’ine denk gelen toplam 140,4 milyon ABD Dolarının ortalama 1,1037 pariteden Avro karşılığı alımına yönelik efektif riskten korunma (swap) işlemleri gerçekleştirilmiştir. ”

Kelime anlamı olarak “değiş,tokuş,takas” anlamına gelen SWAP işlemi ile şirketler muhtemel döviz kurları ve faiz oranlarındaki  dalgalanmaların yarattığı riskten kaçınmayı sağlıyor.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bünyesinde Toplam 66 Adet uçak mevcut. Uçakların 57 adeti Pegasus, 7 adeti Izair-İzmir Havayolları A.Ş. ve 2 adeti Pegasus Asia (Air Manas LLC. Co.) adına uçuyor.

Manşet Fotoğrafı:Erhan Aydoğdu

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.