Çuri olarak anılan 67P/Çuryumov Gerasimenko kuyruklu yıldızına indirilen sonda aracı Philae dünya ile tekrar temas kurdu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, 7 aydır haber alınamayan Philae’nin dünyaya yeniden bilgi göndermeye başladığını duyuruldu. Philae’nin cumartesi günü Orta Avrupa saati ile 22.28’de dünya ile tekrar temas kurduğu açıklandı.

“Philae’nin durumu iyi. Eksi 35 derece çalışma sıcaklığına sahip ve yeterince enerjisi var” diyen proje müdürü Stephan Ulamec uzay robotunun çalışmaya hazır durumda olduğunu söyledi.

DLR, Philae’den gelen 300 yeni veriyi değerlendirmeye aldı. Aracın iletişim kurmadan önce uyandığı sanılıyor, ancak bunca süre neden sinyal göndermediği henüz açıklığa kavuşturulabilmiş değil.

Avrupa Uzay Ajansı’na (EAS) ait uzay aracı Rosetta, geçen yılın kasım ayında robot Philae’yi kuyruklu yıldız Çuri’ye indirmişti. Philae gök cisminden aldığı toprak örneklerini analiz etmiş ve topladığı verileri dünyaya aktarmıştı. Robotun güneş enerjisiyle şarj olduktan sonra tekrar çalışması bekleniyordu.

Phiale Aracı Adına Yönetilen Resmi Twitter Hesabından Atılan Son Twitler;

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.